Orły są szare, mówi stare mądre powiedzenie, które jest mądre, bo jest stare. Ale oprócz orłów jest jeszcze całe mnóstwo innych fajnych gatunków ptaków; no i czy orzeł przestanie być orłem, jeżeli się przystroi w pawie piórka?

Nie, przepraszam, nie chcę brzmieć kpiarsko i prześmiewczo, czy w jakiś sposób insynuować, że szary to kolor dla nudnych starszych panów, którzy lubią budować w sobie poczucie wyższości nad kolorową młodzieżą. Wręcz przeciwnie – uważam, że szary to znakomity kolor ubrania – sam z siebie, ale i w połączeniu z innymi.

Szara marynarka i spodnie są niesamowicie uniwersalne, pasują do większości typów urody przez swoją neutralność (do cery, włosów i oczu można nawiązać ładnie dodatkami), a na dodatek stanowić mogą doskonałe tło dla odważniejszych kolorów, które w innym otoczeniu byłyby zwyczajnie zbyt odważne dla niektórych – szarość je tonuje i układa w grzeczniejszym, eleganckim kontekście.

Oprócz szarego garnituru – do znalezienia w całej palecie odcieni, od bardzo jasnych szarości, po ciemne grafity – klasycznym zestawieniem jest to z granatową marynarką i szarymi spodniami. Jeżeli marynarka jest z metalowymi guzikami, do tego dorzucisz białą koszulę i krawat w skośne paski, masz klasyczny zestaw klubowy, ale nie musisz się każdego elementu tego zestawu trzymać jak objawienia. Szarość i granat to po prostu sprawdzona, dobra baza, z którą potem możesz zrobić różne rzeczy.

Lubię też zupełnie odwrócić te kolory – do szarej marynarki założyć granatowe spodnie. To w końcu to samo zestawienie kolorystyczne, a jednak nieco mniej formalne, mniej opatrzone, wydaje mi się.

zestaw

Szare spodnie, podobnie jak granatowe, a inaczej niż czarne lub brązowe, nie ograniczają cię w kwestii wyboru koloru butów. Może jeżeli masz na sobie ciemny, grafitowy garnitur, to czarny będzie zwyczajnie bezpieczniejszy, ale każdy jaśniejszy odcień pozwoli ci się łatwo i ładnie połączyć z różnymi brązami, czernią, ale i bardziej odjazdowymi kolorami skóry cholewki, jak wiśnia.

buty

No i jak wspomniałem, szarość to świetna baza dla odważniejszych kolorów. Pięknie wygląda z różem, włączonym do zestawu na koszuli lub poszetce, ale możesz iść też w stronę czerwieni, odcieni niebieskiego, żółci, zieleni, czego chcesz tak naprawdę.

roze

Na koniec kilka zdjęć, zamiast tylko moich mniej lub bardziej udanych rysunków:

Zdjęcie z nagłowka wpisu: Put This On

Zobacz też

4 komentarzy

 • DamixD pisze:

  Witam! Świetny artykuł! Mógłbyś więcej o rodzajach butów napisać. Gdzie i w jakich chodzić i w jakich ty chodzisz. Chodzi mi o wymianę i opisanie rodzajów butów męskich (tych elegance rzecz jasna) i dodanie na jaką okazje je przeznaczyć.
  Szacun za buty wholecut (bexleya) 😛
  PS: Który rok medycynki?
  Pozdrawiam!

  • Szymon Jeziorko pisze:

   Mam jakiś stary wpis o butach – może rzeczywiście wymagałby oszlifowania, przygotowania ilustracji i zapostowania świeżo. Zobaczymy.

   Czwarty rok.

 • Przezprzypadek pisze:

  Witam,

  Mam ciemnoszarą marynarkę sama w sobie jest super. Tylko mam z nią pewien problem. Nie wiem z czym ją zestawić, czy dobrać do niej żywe jaskrawe kolory, jasne blade a może jednak ciemniejsze zdecydowane kolory? Przy okazji nie chciałbym wyglądać nudno. Najlepiej czuję się w stylu sportowej elegancji i jest on najbardziej praktyczny. Szukałem jakieś pomocy w internecie, jednak nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Najbliżej był ten artykuł, ale też do końca nie rozwiał moich wątpliwości. Dodam, że jest to gładka ciemnoszara klasyczna marynarka.

  P.S. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam

  • Szymon Jeziorko pisze:

   Biała lub błękitna koszula. Spodnie – granat lub czerń, albo odwrotnie – np. złamana biel. Dodatki w nieco żywszych kolorach, np. odcienie czerwieni, zieleni. Powinno grać.