Spis treści
Nie wszyscy wiedzą o tym, że w przypadku koszul męskich spotkać się można z kilkoma różnymi rodzajami kołnierzyka. Wybiera się je w zależności od indywidualnych upodobań, sylwetki czy okazji. Jest to jednak element koszuli, który nadaje jej charakteru, więc nie należy do pod żadnym pozorem pomijać w czasie dokonywania zakupów.
Kołnierzyk kent
Kent to po prostu kołnierzyk klasyczny, który jest bardzo uniwersalny. Dlatego spotkać można go w przypadku większości strojów biznesowych. Taki kołnierzyk sprawdzi się podczas każdej okazji. Założyć go można nie tylko na wieczorną kolację, ale i do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. Kent pasuje zarówno do drobno, jak i średnio wiązanych krawatów. Nosić go z powodzeniem można także z otwartymi kołnierzami. Zalecane jest jednak to pierwsze rozwiązanie, gdyż bez krawata kołnierzyk kent może się nieładnie odkształcać.
Kołnierzyk cutaway
To kołnierzyk włoski posiadający szeroko rozstawione krawędzie, przypominające nieco płetwy rekina. Jest to dość nowoczesny rodzaj kołnierzyka. Takie koszule przez lata wykorzystywane były podczas oficjalnych okazji, ale z czasem stały się nieco mniej formalne. Dzisiaj kołnierzyki cutaway stanowią element koszul wpisujących się w tzw. sportową elegancję. Stanowią doskonałą propozycję dla wszystkich tych, którzy na co dzień lubią prezentować się elegancko oraz przepadają za nonszalanckimi rozwiązaniami. Kołnierzyk włoski dostępny jest zarówno w wersji klasycznej, jak i bardzo rozłożonej. Najczęściej łączony jest z dużymi węzłami krawata.
Za kołnierzykami cutaway przepadają przede wszystkim mieszkańcy południowej Europy. Stąd nazwa kołnierzyk włoski, chociaż czasem spotkać się można również z określeniem kołnierzyk francuski bądź kołnierzyk rekinowy.
Kołnierzyk button-down
To kołnierzyk z zapisanymi guzikami, który wynaleziony został przez brytyjskich graczy w polo. Potrzebowali oni bowiem utrzymać kształt kołnierzyka nawet w czasie szybkiej jazdy na koniu. Obecnie taki kołnierzyk noszony jest bez krawatu, często pod swetrem. Typowy jest dla stylu sportowego, swobodnego, ale i ceni się go z uwagi na wysoką wygodę użytkowania. Tego typu kołnierzyk dodaje stylizacji charakteru.
Kołnierzyk spread
To kołnierzyk włoski, ale posiadający nieco dłuższe wyłogi niż klasyczny cutaway. W przeciwieństwie do niego nie odsłania tak dużo krawata. Sprawdza się idealnie w przypadku osób o twarzy podłużnej. Co ciekawe, ten rodzaj kołnierzyka w latach 60. ubiegłego wieku spopularyzował John F. Kennedy. Ten rodzaj kołnierzyka jest uważany za mniej elegancki niż cutaway, ale i on stosowany jest raczej przy formalnych okazjach.
Kołnierzyk semi-spread
To kołnierzyk półwłoski. Powstał z połączenia kołnierzyka włoskiego z kołnierzykiem klasycznym. Jego wyłogi tworzą kąt mniejszy niż 180 stopni, ale jednocześnie większy niż 90 stopni. To propozycja dla wszystkich panów bez względu na kształt twarzy.
Pozostałe rodzaje kołnierzyków
Warto przy tym wspomnieć o kołnierzyku under button-down. W tym przypadku skrzydełka są przymocowane do koszuli. W przeciwieństwie do kołnierzyków button-down guziki są schowane pod kołnierzykiem. Tym samym może się on dopasować do koszuli. Tego typu kształt kołnierzyka stosowany jest przy stylizacjach mniej formalnych, gdy nie zakłada się krawatu.
Wing to z kolei mały, złamany, ale i klasyczny kołnierzyk. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako element eleganckiego smokingu bądź garnituru. Nosi się go razem z muszką. Koszule z kołnierzykiem tego typu mają na ogół mankiety na spinki, rzadziej na klasyczne guziki.
Jak dobrać kołnierzyk do twarzy?
Tradycyjnie należy dopasować kołnierzyk koszuli do kształtu twarzy. To rozwiązanie ma jednak nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Generalnie przyjmuje się, że panowie o kwadratowym kształcie twarzy mają szerokie pole do popisu, bo pasuje do nich każdy typ kołnierzyka. Mężczyznom o twarzy szczupłej i podłużnej polecane są koszule z kołnierzykiem spread lub cutaway. Powinni zaś unikać kołnierzyków wydłużonych np. kent czy button down, które mogą optycznie jeszcze bardziej wydłużyć twarz. Posiadacze twarzy okrągłych mogą zdecydować się również na spread czy cutaway, ale i na button down.
Solidna porcja konkretnej wiedzy – dzięki za zebranie tych informacji! Kto by pomyślał, że rodzaje kołnierzyków to tak rozbudowany temat i ich wybór będzie różnić się w zależności od okazji. Myślę, że szczególnie przydatne dla każdego okażą się wskazówki dotyczące doboru kołnierzyka względem kształtu twarzy – taki drobiazg, a robi znaczenie. 🙂