Porady

Co to jest tęgość buta? Jak ją zmierzyć?

tęgość buta

Zdarza się, że przy doborze obuwia jednym z parametrów jest jego tęgość. Niektórzy, mylnie, łączą ja z szerokością obuwia. Choć częściowo, na tęgość buta rzeczywiście składa się jego szerokość – to tylko jeden z elementów, który bierze się pod uwagę. Czym zatem jest ta wartość i jak zmierzyć tęgość stopy?

Tęgość obuwia – definicja i metoda pomiaru

Tym parametrem można określić, ile dokładnie przestrzeni potrzebuje stopa, aby komfortowo ułożyć się w obuwiu. Zatem jest to szerokość stopy w jej najszerszej części (w śródstopiu), dokładna wartość obwodu podbicia, obwód stopy w śródstopiu oraz szerokość pięty.

W przypadku tęgości nie bierze się pod uwagę długości stóp. Gdy obuwie sięga za kostkę (na przykład w przypadku kozaków lub sztybletów damskich) – do obliczenia tęgości stopy bierze się pod uwagę również obwód łydki oraz kostki. Może się okazać, że dwie osoby noszące identyczny rozmiar obuwia nie są w stanie założyć tego samego modelu buta. Najwyraźniej widać to na przykładzie dzieci, których stopy są na tyle drobne, że przy dużej tęgości rodzice mają spory problem z doborem buta, który będzie wygodny dla malucha.

Naprawdę trudno jest określić właściwą tęgość obuwia, gdyż w zasadzie trzeba w tym przypadku polegać na własnych doświadczeniach. Nie ma jednoznacznego wzoru, dzięki któremu uda nam się obliczyć, jakie obuwie należy zakupić. Zasadniczo, jeśli w sklepie obuwniczym większość par butów pasuje na stopę – można przyjąć, że użytkowany jest najpopularniejszy, najklasyczniejszy wymiar tęgości.

Zobacz także:  Kupiłeś buty ze sztucznej skóry? Te rady mogą Ci się przydać

Jeśli natomiast duża część obuwia jest zbyt szeroka – trzeba poszukiwać obuwia z oznaczeniem „F”. Gdy buty uciskają w którymś z fragmentów – lepiej jest zdecydować się na szersze obuwie o oznaczeniu H. Gdy okaże się, że nawet taki stopień tęgości nie jest wystarczający – niezbędna może okazać się konsultacja ortopedyczna, która pozwoli stwierdzić, czy stopy nie wymagają jakiejś formy leczenia. Być może to tylko bardzo nietypowa budowa, jednak mogą to być również początki halluksów, które (nieleczone) mogą stać się niezwykle bolesną przypadłością.

Rosnące znaczenie tęgości buta

Wraz z rozwojem wszelkich marek odzieżowych i ich zwiększoną obecnością na rynku, rosną także wymagania klientów. Co za tym idzie – coraz większa rzesza osób poszukiwała butów dostosowanych do ich tęgości. Producenci postanowili wyjść naprzeciw tym potrzebom, coraz częściej określając tęgość swego obuwia zarówno w przypadku codziennych modeli, jak i bardziej eleganckiego obuwia na wieczorne wyjścia.

Poniżej przedstawiamy listę oznaczeń stosowanych przez producentów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przyjęta skala nie jest jednoznaczna i może być odmienna w stosunku do rozmaitych osób. To raczej orientacyjne oznaczenia, które mają ułatwić dopasowanie obuwia – jednak osoby o mocno „problematycznych” stopach i nietypowej tęgości i tak każdorazowo powinny przymierzyć konkretny model przed jego nabyciem.

Klasyczne oznaczenia tęgości buta:

  • F: to wąskie obuwie, przeznaczone dla osób, których tęgość stopy jest niewielka i w klasycznych butach po prostu się „ślizgają”;
  • G (lub D – w zależności od producenta) – to model najbardziej standardowy, pasujący do osób o przeciętnej budowie i tęgości stopy. To oznacza, że jeśli nie masz większych kłopotów z doborem obuwia, a w sklepie z tego typu asortymentem Twoim zmartwieniem było raczej znalezienie modelu o odpowiedniej długości wkładki – nosisz zapewne buty o tęgości G;
  • H – to obuwie niewiele tęższe od klasycznych modeli, polecane w szczególności dla osób o nieco większej szerokości stóp (wynikającej z takiej a nie innej budowy lub w związku z niewielkimi halluksami);
  • K – obuwie specjalistyczne, stworzone z myślą o osobach cierpiących z powodu zaawansowanych kłopotów ortopedycznych (na przykład silnej postaci halluksów wymagających zabiegu);
  • M – buty, które są przeznaczone dla osób w trakcie rehabilitacji, w stanach pooperacyjnych stóp dla zapewnienia optymalnego komfortu.
Zobacz także:  Prawidła do butów

Nietypowa tęgość stopy – czy zakupy online są dla mnie?

Osoby o nietypowej tęgości stopy często zastanawiają się, czy są w stanie zakupić odpowiednie obuwie przez internet. Na szczęście – tak. Coraz więcej sklepów pośród wymiarów podaje również szerokość wkładki w newralgicznych miejscach, a niekiedy – możliwy jest nawet dobór obuwia według podanych przez klienta wymiarów jego stopy.

Dzięki temu istnieje spora szansa, że zakup butów bez wychodzenia z domu zakończy się powodzeniem. To sprawia, że wybór w tym zakresie jest znacznie szerszy i dużo łatwiejszy.

1/5 - (1 vote)
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x