ABC Mody męskiej

Styl preppy – ubierz się niczym amerykański student

Styl preppy

Moda jest bardzo zmienna, choć pewne style lubią powracać, a część z nich weszła już do klasyki gatunku. Dotyczy to zarówno mody męskiej, jak i damskiej. Jednym z takich, już klasycznych stylów w modzie jest preppy. Odnosi się on do mody męskiej, przez wielu nazywany jest uczelnianym, bo kojarzy się przede wszystkim z ubiorem amerykańskich studentów. W tym artykule przybliżymy nieco historię i charakterystykę tego stylu.

Zarys historyczny

Sięgając do historii stylu preppy trzeba sięgnąć aż do lat 30-50 dwudziestego wieku, do stylu, w jakim ubierali się najbardziej renomowanych amerykańskich uczelni, w tym Harvardu, Yale czy Princeton. Ten styl to kwintesencja ponadczasowego połączenia elegancji ze stylem nieco sportowym. Wywodzi się z najbardziej renomowanych uczelni z USA, należących do tak zwanej Ligi Bluszczowej, które jak wiadomo nie kosztują mało. Co za tym idzie ich studenci mieli raczej bogatych,, a nawet bardzo bogatych rodziców. Co za tym idzie ubrania były nie tylko eleganckie, cechowała je również wysoka jakość i bardzo znane, prestiżowe marki szyjące ubrania i buty.

Preppy style łączy w sobie typowo eleganckie ubrania ze sportowymi elementami typowymi dla elitarnych uczelni, które w stanach, oprócz świetnej kadry dydaktycznej mają zwykle doskonałe zespoły sportowe. Dlatego częstym elementem tego stylu były np. koszulki czy kurtki typowe dla takich elitarnych sportów jak rugby, polo, tenisa czy krykieta.

Co ciekawe nazwa preppy nie powstała wcale razem z tym stylem, tylko dopiero ponad 20 lat później. W ten sposób styl rodem z prestiżowych uczelni nazwał Erich Seagal w swojej powieści „Love story”. Co więcej prze niektórych nadal stosowana jest alternatywna nazwa tego stylu: „Ivy”, pochodząca od „Ligi Bluszczowej” zrzeszającej najbardziej prestiżowe uczelnie.

Początkowo w tym stylu nosiły się wyłącznie osoby studiujące na prestiżowych uczelniach, Przez wiele lat był on raczej traktowany jak przypisany im Uniform. Dopiero później, właśnie w latach 70. styl preppy przeniósł się do mody codziennej, gdy wielu młodych ludzi zaczęło naśladować sposób ubierania się studentów z najlepszych amerykańskich uczelni.

Zobacz także:  Bransoletka i zegarek: idealne połączenie czy nietrafiony trend?

Ikoną tego stylu stał się nawet jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych- John Kennedy, który poza oficjalnymi spotkaniami bardzo chętnie wybierał między innymi spodnie typu chinosy lub szorty, koszulki polo oraz mokasyny.

Prawdziwy szał na ten styl ubierania się pojawił się jednak dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Nastąpiło to po wydaniu pewnej książki, która w zamyśle jej autorki miała wyśmiewać zarówno styl ubierania się, jak i styl życia studentów prestiżowych uczelni. Mowa o wydanej w 1980 roku książce „Official Preppy Handbook” autorstwa Lisy Birnbach, która stała się podręcznikiem dla młodych ludzi z niższych sfer uczącym, jak być preppy. Od czasu wspomnianej powyżej książki styl preppy przestał odnosić się jedynie do mody i sposobu ubierania się. Stał się czymś o wiele więcej, stylem bycia i życia.

Charakterystyczne ubrania

Styl preppy jest bardzo rozpoznawalny. Nawet jeśli ktoś nie słyszał samej nazwy tego stylu bardzo dobrze go kojarzy z amerykańskich filmów, zwłaszcza z tych z lat 80. i 90., w których fabuła toczyła się na, lub wokół amerykańskich uczelni. Chyba każdy też kojarzy Johna Kennedego, to przecież ten amerykański prezydent, który zginął od kuli w zamachu na jego życie.

Osoby wybierające ten styl noszą zestawy składające się często z bardzo charakterystycznych elementów, zawsze najwyższej jakości. Do takich ubrań, ale też akcesoriów należą między innymi:

  • marynarki i blezery, najczęściej granatowe, z charakterystycznymi dla amerykańskich uczelni naszywkami uczelni lub klubów sportowych;
  • tweedowe marynarki, najczęściej szare lub brązowe, koniecznie w jodełkę;
  • kurtki harringtonki;
  • kurtki bejsbolowe i kurtki rugby;
  • spodnie typu chinosy, bawełniane lub sztruksowe, najczęściej w kolorze beżowym;
  • proste szorty chino, w jasnych kolorach, często nawet białe;
  • marynarki, szorty i koszule z bawełny madras;
  • białe, błękitne i różowe koszule z bawełny oxford typu buton down ( z kołnierzykiem na guziki);
  • klubowe krawaty;
  • bezrękawniki i swetry charakterystyczne dla graczy w krykieta;
  • koszulki polo i koszule z kołnierzykiem klubowym;
  • koszulki i bluzy z symbolami uczelni;
  • tenisówki;
  • buty typu brogsy;
  • mokasyny, zarówno żeglarskie, jak i typu „penny loafers”.

Jednym z bardziej charakterystycznych elementów tego stylu jest właśnie kurka bejsbolowa, a na uczelni nie było wcale o nią łatwo. Nie wystarczyło być studentem danej uczelni, nawet sama przynależność do drużyny sportowej nie wystarczała. Taką kurtkę, nijako w nagrodzę, otrzymywali studenci, którzy określona liczbę razy reprezentowali uczelnie na boisku podczas meczów. Otrzymanie takiej kurki, z logo uczelni, było jednoznaczne z awansem na tak zwanego „lettermana”

Zobacz także:  Przekonaj się do czapek z daszkiem i dowiedz się, jak je nosić

Obok sportowej kurki, którą mogli nosić tylko wybrani, ale która dodawała takiej osobie jeszcze większego prestiżu, bardzo charakterystyczne dla tego stylu są granatowe marynarki, najczęściej dwurzędowe, z metolowymi guzikami, często z opatrzone logo uczelni. Takie marynarki zostały niemalże stworzone do tego, by nosić je z kontrastującymi kolorystycznie spodniami.

Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są też koszulki polo, zwłaszcza w letnim wydaniu, łączone z jasnymi szortami. Dobrze pasują też ze spodniami typu chinosy i marynarką.

Warto podkreślić, że zaletą stylu preppy jest nie tylko stonowana elegancja. To przede wszystkim bardzo wygodne ubrania, na co składają się nie tylko charakterystyczne kroje, ale też dobre jakościowo materiały, z których to wszystko zostało wykonane.

Na co stawia współczesny preppy style?

Każdy styl w modzie z czasem ewoluuje, nie inaczej jest z preppy. Współcześnie najbardziej kojarzony jest z:

  • kolorowymi spodniami typu chino;
  • koszulkami polo, głównie w mocnych kolorach takich jak róż czy zieleń;
  • klasycznymi jeasnami;
  • koszulami typu gingham oraz vichy;
  • kurkami bejsbolowymi, nadal mają one często logo ulubionej drużyny;
  • kardiganami;
  • kurtkami typu husky;
  • kolorowymi paskami (zarówno typowymi parcianymi, jak i plecionymi);
  • bluzami z kapturem z naszywką klubu sportowego lub uczelni.

Styl preppy pozostaje jednak cały czas nastawiony na wysokogatunkowe produkty, które dają możliwość tworzenia idealnych stylizacji w duchu sportowej elegancji.

Marki charakterystyczne dla stylu preppy

Styl preppy nieodłącznie kojarzony jest z prestiżem, więc trudno się dziwić, że także marki modowe najbardziej z nim kojarzone, też kojarzą się z luksusem. Z tym stylem kojarzy się zwłaszcza Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger czy Lacoste. Warto jednak wymienić też takie marki jak: Vineyard Vine, Sperry Top Siders, Morris, Jack Donneley Khakis, Gant, Brookes Brothers, Kiel James Patrick, Barbour J.Press, LL Bean.

Ten trend wraca jednak co kilka sezonów, i wtedy inspiracje stylem inspirowanym ubiorem Ligi Bluszowej w sowjej ofercie mają też inne znane marki, nie tylko te luksusowe, ale nawet popularne sieciówki.

Zobacz także:  Najnowsze trendy w męskich portfelach skórzanych

Preppy style – idealne rozwiązanie na lato

Patrząc na ideę stylu preppy łatwo zauważyć, że kładzie on duży nacisk na raczej lekkie ubrania. Koszulki polo, szorty czy marynarskie mokasyny, to wszystko doskonale sprawdzi się latem, ale zimą już niekoniecznie. Nawet kurtki, których w stylu preppy jest przecież kilka rodzajów, sprawdzą się raczej wczesną jesienią niż w typową polską zimę. Właśnie dlatego ze stylizacji inspirowanych tym stylem warto korzystać szczególnie latem.

Współczesne wydanie letniego stylu preppy jest lekkie i kolorowe. Tak jak to było już w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy studenci podczas wakacji oddawali się rozrywkom charakterystycznym dla bogatych rodzin. Lato studenta Ligi Bluszczowej to mecze tenisa, rejsy jachtami i spotkania w letnich rezydencjach rodziców. Te stylizacje nie są już takie grzeczne, a kolory nie ograniczają się do eleganckiej beli, beżu czy granatu. Letnie ubrania w stylu preppy tryskają soczystymi barwami.

Na chłodniejsze dni i wieczory, zgodnie z zasadami ubioru w stylu preppy najlepiej postawić na lekkie marynarki, nalepej te wykonane z bawełny madras lub bawełny seersucker. Jeśli chodzi o spodnie nadal warto postawić na te w kroju chino, w klasycznym długim wydaniu, ale też w wersji shortów, gdy jest bardzo gorąco. Tu jednak można, a nawet trzeba postawić na intensywne kolory, takie jak czerwień, żółć czy zieleń. Osoby, które nie przepadają za takimi barwami nadal mogą jednak stawiać na klasyczną biel i beż i nadal być preppy.

Koszulki polo, tak charakterystyczne w tym stylu mogą być gładkie, ale popularne są też wersje ozdabiane motywem sportowym, takim jak kotwice czy rakiety tenisowe. Oprócz cieńszej wersji bawełny, latem warto postawić też na len. Zamiast kurtki bejsbolowej czy marynarki w chłodniejsze dni sprawdzą się też swetry krykietowe. Klasyczny styl preppy w letnim wydaniu zestawia białe lub beżowe swetry z koszulkami polo w intensywnych, soczystych barwach: pomarańczowej, różowej, żółtej lub zielonej.

Rate this post
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x