Spis treści
Nie przepadasz za noszeniem krawata lub muchy? A może stawiasz na unikalne rozwiązania i podążasz za najnowszymi trendami w modzie? Z pewnością do gustu przypadnie Ci fular – bardzo elegancki męski dodatek, przypominający chustę. Znany jest także jako Ascot – jest to miejscowość położona w Anglii, słynąca ze słynnego toru wyścigów konnych, na który przybywali elegancko ubrani Anglicy z wyższych sfer. Jak nosić fular męski i jak go zawiązać? Odpowiadamy na te pytania w tym artykule.
Apaszka męska fular – co warto o niej wiedzieć?
Fular męski to bardzo elegancki dodatek, który służy do ozdabiania szyi. Jest alternatywą krawata oraz muchy. Chociaż nie jest on powszechnie używany, właśnie przeżywa swój renesans i zyskuje coraz większą popularność. Dawniej fulary stosowne były głównie przez arystokratów i artystów, którzy ceni elegancje oraz wygodę – bo właśnie największą zaletą tego dodatku jest komfort, jaki zapewnia użytkownikom. W przeciwieństwie do krawatów, które są sztywne i ograniczają poruszanie szyją, Ascot jest wykonany z delikatnej i miękkiej tkaniny, niezwykle przyjemnej w dotyku. Nie ogranicza ruchów, nie podrażnia skóry i utrudnia oddychania. Z powodzeniem może być używany w największe upały, gwarantując swobody przepływ powietrza.
Jaki jest stopień formalności tego dodatku? Otóż poleca się go nosić raczej w niezobowiązujących okolicznościach. Na wyjątkowo formalne i uroczyste okazje w dalszym ciągu najlepszym wyborem jest krawat. Natomiast fular można zakładać do rozpiętej koszuli oraz marynarki. Sprawdzą się podczas spotkań o mniejszej formalności, weekendowych wyjazdów czy w trakcie wydarzeń sportowych. To także elegancki dodatek, który z powodzeniem założymy na wesele – na przykład organizowane w plenerze – ale wtedy warto uzupełnić stylizację w kamizelkę. W jakich jeszcze sytuacjach sprawdzi się ten modny dodatek? Jeżeli szukamy stylizacji w typie tzw. swobodnej elegancji. Należy przyznać, że garnitur i rozpięta koszula bez dodatku krawata czy muchy prezentuje się dosyć nieestetycznie i niedbale. Dodając do takiego outfitu fular, otrzymamy schludną i stylową stylizację, która wyróżnia się dobrym smakiem.
Fular polecany jest więc wtedy, gdy sytuacja wymaga od nas schludnego wyglądu, ale okoliczności nie wymagają stosowania ścisłego dress code’u. To także propozycja dla każdego, kto lubi wyróżniać się nieszablonowymi dodatkami oraz przyciągać uwagę innych.
Fular męski jedwabny – jak go nosić?
Fular męski jest doskonałym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy lubią nosić się modnie i elegancko, ale cenią też wygodę. Wbrew niektórym opiniom nie jest to staroświecki dodatek, na który mogą decydować się jedynie panowie w dojrzałym wieku. Eksperymentując z wzorami i barwami z powodzeniem znajdziemy model, który sprawdzi się w przypadku młodego mężczyzny, podkreślając jego indywidualny styl i osobowość.
Fulary dostępne są w wersji jednolitej lub kolorowej, niekiedy ozdobione są orientalnym wzorem lub grochami. W klasycznej stylizacji najlepiej prezentuje się stonowany Ascot w subtelny wzór w połączeniu z białą koszulą oraz ewentualnie granitową marynarką. W wersjach casualowych można założyć go do stylizacji weekendowych czy sportowych, wraz z gładką koszulą, spodniami chinos oraz stylową marynarką. Podczas chłodniejszych dni sprawdzi się też w połączeniu ze swetrem w serek. I chociaż fular jest najmniej formalną męską ozdoba szyi, bywa noszony też do surduta, razem z białą kamizelką i koszulą oraz spodniami w prążki.
Fular męski może być zakładany niemal do każdej koszuli – między innymi z długim lub krótkim rękawem czy ze stójką. Prezentuje się szczególnie dobrze z koszulą o kołnierzyku typu kent lub buton down. Aby stworzyć z nią spójną stylizację, warto brać pod uwagę fakturę, wzór i kolor koszuli oraz eleganckiego dodatku.
Jak zawiązać fular?
Wiązanie fularu nie jest trudne. Dodatki te wykonane są z miękkich i śliskich materiałów, które się doskonale układają. Z jego poprawnym założeniem poradzimy sobie nawet, jeżeli nie mamy dużej wprawy. Co więcej, niektóry firmy produkują fulary ze specjalną pętelką pod szyją, która ułatwia cały ten proces.
W celu zawiązania tradycyjnego fularu należy użyć tylko jednego węzła, który jest prostszy niż w przypadku wiązania krawatu. Jedyną różnicą jest ostatni etap, podczas którego materiału nie przekładamy przez powstałą pętlę, ale kładziemy dwa końce jeden na drugim i chowamy pod koszule. Wiąże się to jednak z tym, że kawałek materiału będzie zwisał aż do brzucha, co nie każdemu przypada do gustu.
Jak wiązać fular inną metodą? Na początku należy owinąć go wokół szyi przykładając do gardła w taki sposób, aby jeden jego koniec był dłuższy od drugiego. Następnie wystarczy spleść dwa końce ze sobą – taki jak, zawiązuje się sznurówki w bucie. Aby nosiło się go jeszcze bardziej komfortowo można jeszcze raz przełożyć dłuższy koniec pomiędzy pierwszą pętlę i szyję, a następnie starannie ułożyć. W taki sposób fular będzie krótszy i równie atrakcyjny.