Spis treści
Krawat – podkreśla wagę chwili, profesjonalizm oraz wskazuje na wysoki poziom etyczny osoby, która go nosi. Aby jednak spełniał taką funkcję, musi być poprawnie zawiązany, co dla osób, które dopiero zaczynają interesować się elegancką modą męską może być lada wyzwaniem. Przedstawiamy więc jak się wiąże krawat krok po kroku.
Instrukcja wiązania krawata
Dawniej wiązanie krawata było ważną tradycją przekazywaną z ojca na syna – dzisiaj na szczęście mamy Internet. Wiązanie krawata, chociaż wygląda dość skomplikowanie jest prostsze niż myślisz. Aby prezentował się schludnie i elegancko, warto jedynie pamiętać o kilku zasadach – między innymi to pierwsze wiązanie węzła decyduje o jego trwałości. Jeżeli zrobimy to porządnie i mocno je przytrzymamy, przez całą noc będzie prezentował się nienagannie. Krawat powinien być dopasowany do użytkownika – do jego budowy ciała, kształtu twarzy oraz długości szyi. Powinien też spójnie wyglądać wraz z szerokością klap marynarki i kształtem kołnierzyka. Istnieje ponad 20 sposobów wiązania krawata. Na początek jednak zajmijmy się tym najbardziej tradycyjnym, czyli tzw. węzłem prostym, nazywanym też włoskim lub four-in hand.
Jak zawiązać krawat krok po kroku?
Wiązanie krawata można podzielić na 4 proste kroki. Na samym początku zakładamy rozwiązany krawat na szyję tak, aby jego cieńszy koniec znajdował się po naszej prawej stronie. Następnie należy skrzyżować krawat, w taki sposób, aby jego szerszy koniec był na górze. Kolejnym krokiem jest przełożenie szerszego końca pod spód oraz ponowne przeniesienie go na górę. Wtedy zostaje nam jedynie przełożyć szeroki koniec przez pętlę wokół szyi oraz wsunąć go pod poziomą pętlę, która znajduje się na górze. Ostatnim krokiem jest zaciśnięcie i estetyczne ułożenie węzła – można w nim uformować tzw. łezkę, czyli małe wgłębienie.
To tradycyjne wiązanie można wykonać praktycznie na każdym krawacie – zarówno na tych szerszych, jak i wąskich typu śledzik. Jest to dosyć uniwersalny węzeł, idealny do pracy, na wyjście z przyjaciółmi czy do uczelni. Na specjalne, bardziej formalne okazje warto jednak postawić na nieco bardziej eleganckie wiązanie krawatu.
Sposoby wiązania krawata
Na wiele formalnych okazji sprawdzi się węzeł nazywany Pół Windsor – również jest dosyć prosty do zawiązania i popularny, ale w przeciwieństwie do omówionego wcześniej four-in hand jest symetryczny, przez co prezentuje się bardziej klasycznie. Z powodzeniem skomponujemy go także z codziennymi zestawami do pracy. Jak go zawiązać? Krawat należy skrzyżować w taki sposób, aby jego szerszy koniec był na górze, a następnie przełożyć go pod spodem. Kolejnym krokiem jest wsunięcie szerokiego końca od góry przez pętlę na szyi. Następnie szeroki koniec trzeba sprowadzić na dół i przełożyć go na lewą stronę. Zostaje nam już tylko wsunąć go od spodu przez pętlę na szyi, a następnie pod poziomą pętlą. Tak ułożony i zaciśnięty węzeł będzie prezentował się bardzo szykownie.
Jeszcze wykwintniejszą propozycją wiązania krawatu jest Pełen Windsor – to klasyczny węzeł, którego wyróżnia największa wielkość i symetria. Chociaż wiązanie krawata tym sposobem wymaga nieco więcej wprawy, po kilku próbach z pewnością dojdziemy do perfekcji – natomiast efekt, jaki uzyskamy jest wart wszelkich poświęceń. Węzeł Windsor nosi się na uroczyste okazje – najlepiej prezentuje się w towarzystwie kołnierzyków z szeroko rozstawionymi szpicami lub mocno wygiętymi. Warto go stosować z szerokimi krawatami – o minimalnej szerokości 7 cm. Jak go zawiązać? Na początku, tradycyjnie powinno się skrzyżować krawat w taki sposób, aby szerszy koniec był na górze. Następnie przekłada się go od spodu na prawą stronę oraz od góry przez pętle wokół szyi. Kolejnym krokiem jest sprowadzenie szerszej części krawata w dół i przeniesienie ją na lewą stronę. Następnie szerszy koniec należy ponownie przełożyć od góry przez pętle wokół szyi. Szpiczasty koniec krawata powinniśmy sprowadzić w dół na lewą stronę, a szerszą część przełożyć górą na prawą stronę. Zostaje nam już tylko przełożyć szpiczasty koniec od spodu przez pętle wokół szyi, a szerszy koniec wsunąć pod poziomą pętlę, która znajduje się na górze. Po zaciśnięciu otrzymujemy piękny, elegancki węzeł, idealny na specjalne wyjścia.