Porady

Czy kupować ubrania i dodatki z akrylu?

Ubrania, dostępne w sprzedaży produkowane są z różnych włókien. Wykorzystuje się do tego zarówno tkaniny pochodzenia naturalnego jak i te, powstałe w wyniku syntezy chemicznej. Do tej drugiej grupy należy akryl – uważny za jeden z najbardziej szkodliwych materiałów, a jednocześnie jeden z najczęściej stosowanych przez marki odzieżowe. Co warto o nim wiedzieć? Czy warto kupować ubrania i dodatki z akrylu?

Akryl to syntetyczne włókna tworzone z polimeru. Zastosowanie znalazł przede wszystkim w branży odzieżowej, bowiem wyglądem łudząco przypomina owczą wełnę. Wykorzystuje się go zatem do produkcji swetrów, czapek, szalików czy rękawiczek. Często służy także do wytwarzania dywanów, tkanin obiciowych oraz podszewek do butów.

Choć akryl wzbudza wiele kontrowersji i traktowany jest jako jeden z najgorszych materiałów z jakiego wykonywane są ubrania, to wciąż cieszy się dużą popularnością wśród producentów odzieżowych i z łatwością można go znaleźć w wielu sklepach. Dlaczego warto unikać ubrań z akrylu? Jakie są jego wady? Oraz, którymi materiałami można go zastąpić? 

Dlaczego warto unikać ubrań z akrylu?

Akryl zawarty w ubraniach wpływa na ich jakość oraz komfort w noszeniu. Wśród najczęstszych wad włókien akrylowych wymienia się: 

  • Brak komfortu termicznego – akryl jest materiałem sztucznym, a odzież z niego wykonywana często bywa nazywana jako „plastikowa”. Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na brak odpowiednich właściwości termoregulacyjnych jakie powinna zapewniać odzież. Syntetyczne włóka nie są w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu termicznego, w skutek czego skóra traci zdolność oddychania. To z kolei może przyczyniać się do nadmiernego pocenia się lub szybkiej utraty ciepła, co często ma miejsce w przypadku swetrów akrylowych. 
  • Słaba wytrzymałość – kolejną, dużą wadą ubrań wykonanych z akrylu jest ich niska trwałość. Materiał ten nie jest bowiem odporny na ścieranie się, przez co łatwo ulega uszkodzeniom. W związku z tym, nowo zakupiony przez nas sweter akrylowy szybko zaczyna się „kosmacić” co objawia się nieestetycznymi kuleczkami na jego powierzchni. Taka sytuacja często ma miejsce już po kilku pierwszych praniach odzieży, która zaczyna tracić swój pierwotny wygląd.
  • Szkodliwy wpływ na środowisko – negatywna strona akrylu dotyczy także jego niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Oprócz tego, że włókna te są szkodliwe dla zdrowia człowieka ponieważ nie zapewniają termicznej regulacji, to do ich produkcji wykorzystuje się duże pokłady energii oraz wody. Ponadto użyte w procesie wytwórstwa środki i związki chemiczne mogą przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczeń środowiska. 
Zobacz także:  Akryl w ubraniach. Czym jest? Jakie są jego wady i zalety?

Akryl – do produkcji jakich ubrań jest stosowany?

Akryl najczęściej stosowany jest jako zamiennik wełny? Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: ceny wełny owczej rosną, a akryl jest nawet kilkukrotnie tańszy. Dodatkowo jego produkcja jest łatwa i nie wymaga pozyskania naturalnych surowców. To z całą pewnością wpływa na powszechność tego materiału. Przykładowo, sweter z akrylu znajdziemy niemalże w każdym sklepie i zazwyczaj trudno go odróżnić gołym okiem od swetra wykonanego z wełny. W dodatku jego cena również będzie niższa od ceny jego naturalnego odpowiednika.

Akryl wykorzystuje się także do produkcji innych elementów odzieży. Najczęściej znaleźć go można w: czapkach, szalikach, rękawiczkach, płaszczach, futrach i innych ciepłych ubraniach.

Jakie materiały wybrać zamiast akrylu?

O ile to możliwe warto całkowicie zrezygnować a odzieży akrylowej. Dobrze jest zatem wybierać ubrania wykonane z innych, najlepiej naturalnych tkanin. Oto przykładowe materiały, którymi można zastąpić w ubraniach akryl: wełna, bawełna, jedwab, wiskoza. Ta ostatnia, choć nie do końca naturalna, jest o wiele bardziej ekologiczna. Wytwarza się ją bowiem z włókien celulozy, pozyskiwanej zazwyczaj z drzew iglastych. 

Ubrania wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego stanowią lepszą i przede wszystkim bardziej komfortową alternatywę dla tych wyprodukowanych z akrylu. Są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale co bardzo ważne – zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i są trwałe, co bezpośrednio przekłada się na ich jakość oraz wygodę w użytkowaniu. 

Rate this post
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blog Ozonee
2 lat temu

Najgorsze, że akrylowe swetry są ostatnio równie miękkie co wełniane… Ciężko je niestety rozróżnić bez metki.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x