Spis treści
Materiały typu dzianina, denim czy sztruks wracają do nas jak bumerang – zarówno w formie niezmienionej, jak i w nowych i odświeżonych osłonach. Historia sztruksu sięga bardzo daleko, a pierwszy raz w modzie znalazł się on ponad 200 lat temu. Mimo tego, że jego początki nie były obiecujące, w latach 70. był stanowił on prawdziwą ikonę mody. Obecnie, sztruks wraca na salony i zyskuje coraz większą liczbę fanów!
Sztruks – materiał ponadczasowy
Polskie słowo sztruks ma korzenie w języku niemieckim i pochodzi od słowa sruck. Na całym świecie z kolei sztruksy zwane są jako courd. Pochodzenie materiału datuje się na osiemnasty wiek. Przez cały okres swojego istnienia, charakteryzuje się on egalitarnością klasową. Innymi słowy, od zawsze nosili go wszyscy – bez względu na status majątkowy oraz przynależność do klas społecznych.
Niegdyś, sztruks stosowany był przede wszystkim jako materiał używany do produkcji męskich okryć wierzchnich. Nie tylko dobrze ogrzewał, ale także szybko sechł. Z tego względu stał się także idealnym materiałem do produkcji odzieży roboczej. Do naszego kraju dotarł on w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas nosili go przede wszystkim intelektualiści i artyści. Prawdziwy renesans sztruksu przypada jednak na lata pięćdziesiąte XX wieku. Nosili go wówczas studenci najlepszych amerykańskich uniwersytetów, skąd stopniowo przenosił się on na ulicę. W sztruksy ubierały się największe gwiazdy. Był on także modny na wybiegach.
Jego popularność utrzymywała się do lat dziewięćdziesiątych. Na kolejne dwa dziesięciolecia zapomniano o tym fantastycznym materiale tylko po to, aby w roku 2020 trend wrócił z ogromną siłą! Obecnie na rynku znajdziemy wiele propozycji ze sztruksu – spodnie sztruksowe, spódnice, sukienki, a nawet całe garnitury. Aksamitna powierzchnia wygląda bowiem niezwykle elegancko, a jednocześnie wyróżnia się sportowym charakterem i wygodą.
Jakie ubrania robi się ze sztruksu?
Sztruks ubrania – jaką odzież obecnie znajdziemy w sklepach?
- Marynarki i kurtki
Niezwykle popularną odzieżą produkowaną ze sztruksu są marynarki i kurtki – szczególnie te z wewnętrzną warstwą w formie kożucha. Możemy spotkać je w formie ovesizowej, a także przyległej. Doskonale prezentują się z golfem o grubym splocie, jeansami z wysokim stanem czy legginsami i długimi skarpetami oraz zimowymi botkami. Sztruksowa marynarka z powodzeniem może być potraktowana jako baza do biznesowej oraz formalnej stylizacji. Doskonale jednak sprawdzi się także w codziennej odsłonie.
- Spódniczki, sukienki i spodnie sztruksowe
W wielu sklepach znajdziemy także propozycje spódnic, sukienek oraz spodni ze sztruksu. Dwie pierwsze opcje są zazwyczaj przyległe. Stanowią doskonałą bazę do modnych stylizacji, a także przerwę od denimowej rutyny. Sztruksowy dół sprawdzi się z kolei z koszulą, marynarką, zwykłym t-shirtem, a nawet topem.
- Koszule
Hitem ostatnich sezonów są także koszule ze sztruksu. Charakteryzują się one zazwyczaj luźnym krojem i bardzo często obecnością kieszeń od przodu. Bez problemu możemy zestawić ją zarówno z dzwonami, jak i przyległymi rurkami.
Pielęgnacja ubrań ze sztruksu
Wiemy już jakie ubrania ze sztruksu znajdziemy na rynku. Pozostaje jedno pytanie. Jak dbać o ubrania ze sztruksu? Na szczęście materiał ten nie jest wymagający i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Jak zatem prać sztruks? W zależności od tego, czy do czynienia mamy ze sztruksem wełnianym czy bawełnianym, możemy wybrać w naszej pralce program przeznaczony do konkretnego materiału. Mimo tego, że materiał nie należy do tych, które łatwo się gniotą, warto go także wyprasować. Należy przy tym pamiętać, aby robić to na lewej stronie.
Jak dla mnie top! Sztruksowe rzeczy całkiem zgrabnie powróciły na szczyt i moim zdaniem, dobrze tam pasują 🙂 byle w odpowiednim fasonie :p