Porady

Jak prasować koszule?

Jak prasować koszule?

Brak koszuli jest lepszy od niewyprasowanej koszuli. Bezdyskusyjnie, koszula, która jest pognieciona wygląda nieestetycznie, a wręcz niechlujnie. Żadne tłumaczenia nie pomagają i nie polepszą wizerunku. Do uniknięcia takich sytuacji wystarczy wyłącznie opanowanie odpowiedniej techniki prasowania koszuli. Jest to prosta umiejętność, jednak niezwykle przydatna. Kilka minut wystarczy, aby prezentować się godnie i nie razić towarzystwa pomiętą koszulą.

W pierwszej kolejności należy zapomnieć o stereotypie, który głosi, że wszystkie prace domowe, w tym także prasowanie, to czynności będące obowiązkami kobiet. Choć prasowanie przez wszystkich nie musi być uwielbiane, to warto poznać podstawy, które pozwolą na ułatwienie sobie życia, najczęściej w kluczowych momentach, nie tylko biznesowych, ale także życiowych. Porządne wyprasowanie koszuli zajmuje raptem kilka minut, a ochroni przed przeszywającym wzrokiem osób postronnych. Prasowanie można także traktować jako swoistą odskocznię od codziennych czynności, bowiem nie wymaga posiadania ogromnego doświadczenia i wiedzy z tego zakresu. Przedstawiamy jak prasować koszule 100 bawełny, ale ten schemat przydatny jest także do innego rodzaju materiału.

prasowanie koszuli

Jak przygotować koszulę do prasowania?

Przed przystąpieniem do prasowania należy koniecznie zapoznać się z oznaczeniami na metce ubrania, a w szczególności na odnoszących się do sposobu prasowania.

Istnieje jedna, niekwestionowana zasada. Koszula może być poddawana prasowaniu, tylko wtedy, kiedy jest czysta. Wysoka temperatura żelazka ma działanie utrwalające plamy, a wówczas koszula mogłaby się nie nadawać do ponownego użytku. Następnie należy wyciągnąć fiszbiny z kołnierzyka i rozpiąć wszystkie guziki. Prasowanie koszuli znacząco ułatwia posiadanie żelazka z funkcją pary, ponieważ wszystkie zagniecenia szybciej znikają. Alternatywnie można skorzystać z tradycyjnego spryskiwacza. Do prasowania koszuli należy stosować wodę demineralizowaną, z ewentualną domieszką wody kranowej. Najbardziej optymalny roztwór przedstawiony jest w instrukcji obsługi urządzenia.

Zobacz także:  Jak prawidłowo dbać o buty skórzane?

Jak prasować koszulę z długim rękawem?

Jak prasować koszulę z długim rękawem?Najistotniejszą rolę pełni kolejność. Warto rozpocząć prasowanie od kołnierzyka, z tym, że ten element należy prasować z obu stron, rozpoczynając od strony niewidocznej a kończąc na zewnętrznej. Wówczas uniknie się wytworzenia nieestetycznych fałd.

W następnym etapie należy prasować barki koszuli. Powinny być naciągnięte na wąską stronę deski, co znacznie ułatwia przebieg całej czynności. Ważne jest, aby zaczynać od jednej strony, przechodząc przez środek koszuli, a kończąc na drugiej stronie.

Po wyprasowaniu barków, należy skupić się na rękawach. Całość rozpoczyna się od wewnętrznej strony mankietów, w przypadku zapinania ich na guziki. W przypadku kiedy wykorzystywane są spinki należy w pierwszej kolejności skupić się na zewnętrznej. Rękawy powinny być idealnie rozłożone na desce. Powinno się przestrzegać przebiegu szwu i unikać jakichkolwiek fałd powstających w spodniej warstwie. W trakcie przejeżdżania żelazkiem po rękawie należy wystrzegać się nacisku urządzenia na kant. Osoby, które mają z tym trudność mogą wystawić go delikatnie poza powierzchnię deski. Później należy całą koszulę obrócić i prasować rękaw z drugiej strony. Ostatnim elementem jest rozprasowanie kantu. W tym celu należy rękaw ułożyć w sposób, który umożliwi jego ułożenie na środku. Wystarczy przejechać po nim żelazkiem, aż do otrzymania gładkiej powierzchni. Czynność należy powtórzy dla drugiego rękawa.

W następnej kolejności znajdują się największe powierzchnie. Koszulę należy naciągnąć na desce od przeciwnej strony. Osoby praworęczne rozpoczynają prasowanie od lewego przodu. Później należy umieścić koszulę na desce, w taki sposób, aby znajdowały się na niej plecy ubrania, przesuwając żelazkiem do prawego boku.

Zobacz także:  Prezent dla mężczyzny i chłopaka

Najwięcej wysiłku należy poświęcić na prasowanie frontów, które przykuwają uwagę. Otrzymanie gładkiej powierzchni sprawi, że koszula pomimo noszenia będzie wyglądała dłużej elegancko, ponieważ w tym miejscu najmniej się gniecie. Nie można zapomnieć o przestrzeni pomiędzy guzikami.

Przechowywanie wyprasowanej koszuli

Jeżeli koszula nie jest szykowana bezpośrednio na wyjście, to należy zapewnić jej odpowiednie ułożenie. Najbezpieczniej jest powiesić ją na wieszaku i zapiąć dwa górne guziki, co pozwoli zachować jej nienaganny wygląd.

Rate this post
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
4 lat temu

Ja się wzruszyłam. 😀 Zwłaszcza ten apel do tego, żeby się samemu nauczyć. <3 Z mojej strony jeszcze dodam, żeby – sprawdzić żelazko przed prasowaniem (może być brudne), pracować koszule lekko wilgotne – świetnie sprawdza się w przypadku lnu. zainwestować w dobre żelazko z generatorem pary (u mnie Braun) i tę taką minideseczkę. Rękawy nigdy nie wyglądały tak dobrze. 🙂

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Umiejętność prasowania koszuli jest bardzo ważna ale prasowalnica taka parowa do ubrań jest mega wygodna!

Małgosia
Małgosia
4 lat temu

Kasia,a jaką posiadasz? ja chętnie zainwestuje w coś takiego, bo widziałam, ze usprawnia o pracę

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x