ABC Mody męskiej

Sztruks – wszystko co chcielibyście o nim wiedzieć

sztruks

Ciężko o materiał równie kontrowersyjny – jedni go kochają, inni nienawidzą. Dla niektórych jest reliktem poprzedniej epoki, dla innych zaś wygodną i ponadczasową alternatywą dla dżinsów i chinosów. Dzisiaj zabieram was w podróż po historii sztruksu. Skąd się wziął? Czy jest modny? A najważniejsze – z czym go nosić? 

Urodzeni po 1989 roku mogą kojarzyć go ze spodniami na szelkach wkładanymi nam przez mamy do przedszkola. Trochę starsi na pewno pamiętają polityków pierwszych kadencji sejmu, którzy prezentowali się przed kamerami w oparach dymu papierosowego odziani w sztruksowe spodnie i kamizelki. Niedopasowane, koniecznie w kolorze spranego brązu były nieodłącznymi towarzyszami profesorów nauk humanistycznych i nauczycieli historii. Jednym słowem – ciężko skojarzyć sztruksowe ubrania ze współczesną modą. Dzisiaj jednak udowodnimy, że jest to materiał, któremu warto dać szansę.

Co to w ogóle jest ten sztruks?

Polskie słowo sztruks ma korzenie w języku niemieckim i pochodzi od słowa struck, natomiast na całym świecie sztruksy zwane są jako courd. Sam materiał zaś pochodzi z osiemnastego wieku i przez cały okres swojego istnienia charakteryzował się egalitarnością klasową. Jednym słowem – nosili go wszyscy, niezależnie od statusu majątkowego i urodzenia.

spodnie ze sztruksuPopularyzujący się w okresie rewolucji przemysłowej sztruks był materiałem wprost idealnym na męskie okrycia wierzchnie. Dobrze ogrzewał a przy tym stosunkowo szybko sechł, dlatego też stał się idealnym materiałem na odzież roboczą. W Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym nosili go artyści i  intelektualiści, jednak prawdziwy renesans sztruks zaczął przeżywać dopiero w latach pięćdziesiątych. Nosili go studenci najlepszych amerykańskich uniwersytetów, a z sal wykładowych zaczął stopniowo przenosić się na ulicę. Kurtka sztruksowa była ulubionym atrybutem Johna Lennona. W sztruksy ubierał się także Mick Jagger, a w ślad za idolami podążyli także fani. Sztruks stał się szalenie modny.

Zobacz także:  Nerka męska: Jak nosić, aby wyglądała stylowo?

Od tamtej pory materiał ten sezonowo wracał na salony po to, żeby chwilę później spektakularnie z nich wylecieć. Jednak niezależnie od tego ile razu sztruks lądował w koszu z napisem passe, prędzej czy później i tak z niego wychodził. Czy tak będzie i tym razem? Można zauważyć, że od kilku lat ubrania szyte z tego materiału regularnie pojawiają się w kolekcjach znanych projektantów i powoli znowu przebijają się do codziennej mody

Jak nosić sztruks?

Sztruksowe ubrania są ciepłe, miękkie i najczęściej bardzo ładnie wybarwione. Bardzo często jednak zastanawiamy się, na jakie okazje się nadają i jak je nosić, aby nie popełnić modowej gafy. Przede wszystkim pamiętajmy, że sztruks nie jest materiałem odpowiednim na formalne okazje. Doskonale sprawdzi się natomiast jako element stylu smart casual. Będzie idealnym dodatkiem na mniej formalne wyjścia.

Od strony technicznej sztruks wykonany jest z bawełny z domieszką poliestru, co czyni go bardzo praktycznym i uniwersalnym materiałem. Spodnie ze sztruksu doskonale nadadzą się na wyjścia do baru lub na mecz. W towarzystwie koszuli i marynarki będą świetnie nadawały się do biura czy na randkę. Ze względu na bogactwo kolorów łatwo wybrać sztruks idealny do poszczególnych zestawów i stylizacji. Najpopularniejsze są oczywiście sztruksowe spodnie – miękkie i wygodne zyskują coraz więcej zwolenników. Ciekawym i oryginalnym wyborem będzie także koszula lub marynarka sztruksowa.

Nie bójmy się eksperymentować. Sztruks to uniwersalny materiał, wprost idealny na chłodniejsze dni na mieście.

Zobacz także:  Tkaniny koszulowe - rodzaje

Jak prawidłowo dbać o sztruksowe ubrania?

Jeżeli już decydujemy się na zakup ubrań ze sztruksu, powinniśmy także wiedzieć jak o nie dbać. Na szczęście materiał ten jest stosunkowo prosty w pielęgnacji, nie powinien więc przysporzyć nam większych problemów. W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze sztruksem wełnianym, czy bawełnianym należy wybrać w pralce program odpowiedni dla tej tkaniny. Chociaż materiał nie gniecie się łatwo, w celu dobrej konserwacji po każdym praniu powinien być dokładnie prasowany.

4.2/5 - (5 votes)
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x