Porady

Akryl w ubraniach. Czym jest? Jakie są jego wady i zalety?

Akryl w ubraniach

Do wykonania ubrań stosuje się różnego rodzaju materiały. To nie tylko te pochodzenia naturalnego, na przykład bawełna, len czy wełna, lecz również te sztuczne – produkowane metodami syntezy chemicznej. Jednym z najczęściej stosowanych włókien sztucznych jest akryl.

Bardzo często akryl określany jest jako najgorszy materiał odzieżowy, którego należy wystrzegać się za wszelką cenę. Wykonane z niego ubrania nazywane są plastikowymi. Jest on jednak powszechnie stosowany przez większość marek odzieżowych. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest akryl?

Akryl, a dokładnie poliakrylonitryl (PAN) to sztuczne włókno, które pozyskiwane jest z polimeru – poliakrylonitrylu poprzez reakcję polimeryzacji akrylonitrylu.

Włókno to zostało opracowane w 1941 roku przez firmę DuPont. Początkowo nosiło nazwę handlową Orlon. Jego masowa produkcja rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych. Od tego czasu akryl używany jest powszechnie w branży tekstylnej, w tym odzieżowej.

Ze względu na swoje wizualne podobieństwo do wełny, a także przystępną cenę produkcji, włókna akrylowe szybko zaczęły być stosowane jako jej zamiennik. Czy jednak akryl rzeczywiście może dobrze zastąpić wełnę?

Ubrania z akrylu

Akryl, inaczej określany także jako poliakryl, jest włóknem stosowanym w produkcji odzieży dziecięcej, damskiej i męskiej.

Wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik grubych dzianin, dlatego mamy z nim do czynienia głównie jesienią i zimą.

Z akrylu najczęściej produkowane są:

  • swetry,
  • czapki,
  • szaliki,
  • rękawiczki
  • skarpetki,
  • płaszcze,
  • sztuczne futra,
  • futerkowe podszewki.
Zobacz także:  Jak dbać o brodę?

Jest on także składnikiem innego rodzaju odzieży dzianinowej – bluzek, spodni, legginsów, narzutek, ponczo, chust.

Powyższe rodzaje ubrań mogą być wykonane w 100% z akrylu albo może być on łączony z innymi włóknami w różnych propozycjach.

Akryl tworzy materiały z włóknami naturalnymi oraz sztucznymi, na przykład z bawełną, wełną, poliestrem, poliamidem. Popularne mieszanki to między innymi 50% akrylu i 50% bawełny czy 70% akrylu i 30% wełny.

Czytanie metek – akryl

Czysty akryl lub zawierający akryl materiał jest obecnie bardzo popularny i wykorzystywany jest zarówno w odzieży marek sieciowych, jak również przez luksusowe domy modowe.

Na metce ubrania powinien znaleźć się jego skład surowcowy, czyli oznaczenie wszystkich włókien, z których zostało ono wyprodukowane. Zatem, aby dowiedzieć się, czy ubranie wykonane jest z akrylu, należy zapoznać się z informacjami zawartymi na jego metce.

Należy przy tym uważać na opisy producentów, ponieważ często okazuje się, że sweter reklamowany jako wełniany w rzeczywistości zawiera tylko 5% wełny, natomiast reszta to akryl.

W innych językach akryl to: acrylic i acrylique.

Akryl – wady materiału

Wykonane z akrylu ubrania nie cieszą się dobrą sławą. Wynika to z faktu, że włókno to posiada szereg wad w porównaniu ze swoim pierwowzorem – wełną.

Wśród głównych minusów akrylu znajdują się przede wszystkim:

  • Niski komfort termiczny – akryl nie kumuluje ciepła, dlatego też wykonane z niego swetry, płaszcze nie będą tak ciepłe jak te wełniane.
  • Mechacenie się – charakterystyczną cechą akrylu jest jego mechacenie się. Akrylowe swetry czy czapki szybko pokrywają się nieestetycznymi kuleczkami. Nadają się do usuwania z użyciem golarek, ale szybko można zauważyć je ponownie.
  • Gorsza oddychalność – poliakryl nie posiada właściwości oddychających, dlatego też włókno to powoduje wzmożoną potliwość, przegrzanie organizmu. W rezultacie ubrania te są mało komfortowe w noszeniu.
  • Chłonność zapachów – akryl szybko chłonie zapachy, zarówno te przyjemne, jak również nieprzyjemne. Wobec tego przepocony sweter akrylowy będzie posiadał nieładny, długo utrzymujący się zapach.
  • Elektryzowanie się – w przeciwieństwie do naturalnych włókien akryl mocno się elektryzuje.
  • Sztuczny w dotyku – wykonane z akrylu ubrania mogą być nieprzyjemne w dotyku w porównaniu z włóknami naturalnymi.
  • Niska trwałość – ubrania z akrylu są raczej mało trwałe, dlatego też często są one uznawane za jednosezonowe. Poliakryl już po paru praniach może wyglądać nieestetycznie.
  • Emisja mikroplastików – podczas prania z akrylu odłączają się mikroplastiki, które przedostają się do wody użytkowej i powodują jej zanieczyszczenie. Mikroplastik jest szczególnym zagrożeniem dla organizmów żyjących w morzach i oceanach, ale wykrywany jest nawet w wodzie kranowej.
Zobacz także:  Tkanina na garnitury - jaka jest najlepsza?

Wobec tego akryl jest materiałem, którego najlepiej się wystrzegać. Chociaż ubrania wykonane z tego włókna są często bardzo estetyczne i tanie, to jednak należy pamiętać o tym, że są mało trwałe i niekomfortowe, a także niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Czy akryl ma jakieś zalety?

Najczęściej mówi się o wadach akrylu. Czy jednak materiał ten ma jakieś korzyści?

Wśród zalet akrylu wymienia się między innymi:

  • Lekkość – dzianiny te są bardzo lekkie, dlatego też mogą być one pod tym względem wygodniejsze w noszeniu niż cięższa wełna czy bawełna.
  • Niska cena – ubrania z poliakrylu są tańsze niż ubrania wykonane z naturalnej wełny.
  • Możliwość prania w pralce – akryl może być prany w pralce automatycznej. Szybko schnie. Warto jednak pamiętać o tym, że może to przyczynić się do jego szybszego zniszczenia.
  • Brak uczuleń – akryl jest włóknem hipoalergicznym, dlatego może być on używany przez osoby z uczuleniem na wełnę.
  • Odporny na mole odzieżowe – włókna sztuczne nie są narażone na zniszczenie przez mole odzieżowe.

W porównaniu z wadami akrylu jego zalety nie są jednak na tyle przekonujące, aby rekomendować to włókno jako dobry zamiennik dla wełny.

Co zamiast akrylu?

Zawierający akryl materiał warto zastąpić innymi, naturalnymi włóknami, które mogą zapewnić nie tylko większy komfort, ale również są trwalsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego – dodaje Adam Zieliński z serwisu o zdrowiu poprostuzdrowo.pl.

Zobacz także:  Perfumy męskie – jak wybrać swój zapach? Sprawdź!

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na poniższe rodzaje włókien:

  • wełna, w tym wełna merynosów, kaszmir, alpak,
  • bawełna,
  • wiskoza,
  • jedwab.

Wykonane z powyższych materiałów ubrania są znacznie lepszym wyborem w porównaniu z akrylem. Często można kupić je także w atrakcyjnych cenach. Razem z taką odzieżą chłodne dni będą bardziej komfortowe!

3.8/5 - (60 votes)
3.8 51 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x