Spis treści
Czyszczenie, konserwacja i przechowywanie butów – to kwestie, o których często zapominamy. Warto jest zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami – pozwolą zadbać o stan twojego skórzanego obuwia, które posłuży nam przez długie lata. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Po każdym użyciu – odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Jak pewnie wiesz, podstawowym warunkiem do zachowania skórzanych butów w dobrym stanie, jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jest ona gwarancją na chodzenie w nich przez kilka najbliższych lat. Oto kilka kroków, które pomogą ci przeprowadzić ci poprawny proces pielęgnacyjny:
- Następnym etapem jest pozbycie się pozostałości po paście, w tym nabłyszczenie skóry. Zanim jednak się za to zabierzesz, odczekaj kilka minut – daj chwilę środkowi, gdyż musi on wyschnąć. To co zostanie, czyli jego nadmiar, zetrzesz miękką, najlepiej bawełnianą, szmatką.
- Pierwszym krokiem jest usunięcie powstałych na obuwiu zanieczyszczeń, jak na przykład kurz czy też błoto. Tu przyda się nam wilgotna ściereczka, gąbka czy też szczotka z miękkiego włosia – przy ich pomocy delikatnie usuwamy zabrudzenia.
- Kolejnym krokiem jest użycie pasty albo też płynu do czyszczenia obuwia. Zanim jednak zakupisz produkt, zastanów się i sprawdź dwa razy, czy dany preparat nadaje się do rodzaju oraz koloru skóry, z którego wykonane są twoje buty. Najbezpieczniejszą opcją będzie zakup płynu bezbarwnego – przydatny będzie do czyszczenia każdego koloru obuwia. Musisz nałożyć na but niewielką ilość produktu, po czym należy przetrzeć powierzchnię aplikatorem albo też czystą oraz miękką ściereczką.
- Prawidłowa konserwacja daje nam gwarancje, że odpowiednio przygotowane przez nas buty mogą stać w dobrym stanie przez wiele miesięcy. Jeśli zależy ci na tym, to przy zakupie produktu do czyszczenia czy też konserwacji, zdecyduj się na ten, którego skład zawiera jak najwięcej składników naturalnego pochodzenia. Preparat taki nie tylko chroni but od zewnątrz, tworząc na powierzchni buta warstwę ochronną, ale także wnika w strukturę skóry.
- W trakcie nakładania wybranego przez siebie środka, nie zapomnij nałożyć go w miejscu szwów i krawędzi podeszwy.
- Po tym, jak już nałożysz całkiem grubą warstwę preparatu, musisz poczekać parę minut. Przez ten czas skóra wchłonie w swoją strukturę tyle środka, ile będzie w stanie. Warto też wiedzieć, że wśród nas krąży mit, który mówi o tym, że ponowne pastowanie buta przyniesie o wiele lepszy efekt. Dobrym środkiem pomocniczym jest wosk pszczeli – zakonserwuje on skórę.
Warto także dodać, że nie powinno się suszyć skórzanego obuwia na piecach czy kaloryferach – materiał stwardnieje i zacznie pękać. Dlatego też należy pozwolić im na samodzielne schnięcie, z prawidłami we wnętrzu.
Prawidła do butów – czy są konieczne i jak ich używać?
Każdy właściciel skórzanych butów powinien wyposażyć się w prawidła, gdyż należą one do jednych z kluczowych elementów, które pozwolą pozostać twoim butom w bardzo dobrym stanie. Nie są one bardzo popularne, lecz ich stosowanie ma wiele zalet:
- Po noszeniu skórzanych butów przez cały dzień, możesz zobaczyć na nich marszczenia, czy też inne odkształcenia. Prawidła, dzięki swojemu kształtowi, zniwelują je (przywrócą buty do o wiele lepszego stanu), a także pozwolą pozbyć się wilgoci z butów. Z całą pewnością przedłużają one cykl życia butów, zachowując przy tym ich piękny wygląd.
- Prawidła wykonane z drzewa cedrowego to idealny wybór – pochłaniają one wilgoć z butów, a także wydzielają przyjemny zapach. Cechują się też właściwościami antybakteryjnymi.
- Dzięki prawidłom będzie ci o wiele łatwiej wyczyścić swoje skórzane buty. Istnieje także możliwość praktycznie perfekcyjnego dobrania prawideł do swojego obuwia.
Odpowiednie miejsce do przechowywania butów skórzanych
Jest to bardzo dobre pytanie, chociażby ze względu na to, że wiele osób ma z tym problem. Oto kilka rad na temat odpowiedniego miejsca do przechowywania butów:
- Unikaj miejsc, w których trzymasz bieliznę – najlepszą opcją będzie osobna szafka lub tez półka. Musisz przy tym pamiętać, że skórzane buty wymagają dopływu powietrza. Wystrzegaj się także ścisku, gdyż może wywołać on deformację lub też odkształcenia obuwia.
- Całkiem dobrym pomysłem są pudełka przeznaczone na chowanie butów lub też płócienne woreczki – ułatwią ci one organizację szafy. Pamiętaj – unikaj foliowych reklamówek!
- Zapachowe odświeżacze czy też trzymanie fleków lub sznurówek pobliżu – kolejne bardzo kreatywne metody, które pomogą ci się uporać z organizacją, przy czym zapobiegną poszukiwaniom i przykrym zapachom.