Spis treści
Marynarki to jeden z najpopularniejszych elementów męskiej garderoby. Na rynku obecna jest ogromna ilość fasonów i kolorów. Marynarki męskie można dopasować do każdej okazji, zarówno na oficjalne wyjścia jak i na swobodne spotkania ze znajomymi. Tworzy udaną stylizację, nie tylko z eleganckimi spodniami, ale również z jeansami. Marynarkę można nosić o każdej porze roku. Każdy szarmant powinien posiadać chociaż podstawową wiedzę o wiecznie modnym elemencie swojej garderoby.
Czym się różni smoking od garnituru?
Smoking to strój bardzo oficjalny, ubierany wyłącznie na specjalne okazje. Z kolei garnitur to uniwersalny ubiór męski, który można ubierać zarówno do pracy jak i na oficjalne wyjścia.
Smoking złożony jest z czarnej marynarki, która posiada jedwabne lub atłasowe klapy. W komplecie znajdują się spodnie z lampasami. Uzupełnienie stanowi biała i usztywniona koszula, posiadająca łamany kołnierzyk. Konieczne jest założenie czarnej muszki. Nie można zapomnieć o kamizelce, która będzie w tym samym kolorze.
Jak składać marynarkę?
Marynarki najlepiej przechowywać powieszone w szafie, jednak nie zawsze jest taka możliwość, np. w trakcie podróży. Niewłaściwe spakowanie marynarki będzie skutkowało koniecznością jej wyprasowania przed założeniem, jednak istnieje sposób, który oszczędza marynarkom zagnieceń. Przed włożeniem jej do walizki należy jeden rękaw wywrócić na lewą stronę i postawić kołnierz marynarki. Następnie należy obrócić marynarkę tak, aby możliwe było włożenie drugiego ramienia w ramie wywrócone na lewą stronę. Poszewka powinna znaleźć się na zewnątrz, chroniąc tkaninę. Dopuszczalne jest złożenie jeszcze na pół, jeżeli ilość miejsca w bagażu jest ograniczona.
Szycie marynarki krok po kroku
Uszycie dobrze skrojonej marynarki wymaga posiadania stosownej wiedzy oraz doświadczenia. Wiele czynników wpływa na efekt końcowy. Z pewnością składa się na to: sposób szycia, materiał oraz wykorzystany fason.
Konstrukcja i przeznaczenie marynarki męskiej
Każda marynarka posiada własną konstrukcję, która bezpośrednio wpływa na jej trwałość. Marynarki, których wzmocnienie stworzone zostało w całości z płótna są najbardziej trwałe, a także najdroższe. Najtańsze i najczęściej na rynku dostępne są z konstrukcją klejoną. Posiadają wzmocnienie wykonane z flizeliny.
W następnym kroku określane jest przeznaczenie marynarki. Marynarki męskie mogą być tworzone jako: garniturowe, smokingowe, frakowe, klubowe oraz casualowe. Po określeniu przeznaczenia, dobierany jest kołnierz. Nie bez znaczenia pozostają kieszenie w marynarce. One także muszą pasować stylem do całości.
Przy tworzeniu własnej marynarki można kierować się także porą roku w jakiej marynarka będzie noszona, np. marynarka bez podszewki doskonale sprawdza się w porze letniej. Zapewnia doskonały przewiew powietrza, a jednocześnie zapewnia stylowy wygląd.
Wygląd marynarki męskiej tkwi w szczegółach
Nie od dziś wiadomo, że to w szczegółach tkwi sekret dobrego wyglądu. To one wpływają na wygląd całości. Każdy mężczyzna, dokonujący wyboru marynarki musi zwrócić uwagę na kilka kwestii.
W pierwszej kolejności na ilość guzików. Podstawową zasadą dobrej prezencji jest odpinanie guzików marynarki podczas siedzenia, a zapinanie w czasie stawania. W marynarce z trzema guzikami zapina się środkowy. W marynarce z dwa guzikami, zapinany jest górny. Marynarka z jednym guzikiem, pozbawia konieczności pamiętania o przestrzeganiu tych zasad. Tylko ten jeden guzik trzeba wtedy zapiąć. Umiejscowienie guzików posiada także wpływ na to jak poły dwie u marynarki się prezentują. Przy złym dobraniu marynarki, dolna część fraka wygląda nieestetycznie.
Niewłaściwa długość rękawa w marynarce to kolejny grzech mężczyzn. Producenci męskich marynarek szyją je z pewnym zapasem w rękawie. Wówczas mężczyzna może zgodnie ze swoimi potrzebami dokonać skrócenia. Niestety, większość panów zapomina o tym. Odpowiednią długość rękawa dopasowuje się w pozycji stojącej z rękami ułożonymi luźno wzdłuż tułowia. Rękaw powinien kończyć się ok. 1-2 cm nad nadgarstkiem.
Warto pamiętać, że tylne cięcia stanowią wyznacznik dobrego rozmiaru marynarki. Za mała marynarka charakteryzuje się ich rozchodzeniem. Ponadto, marynarka zszyta z tyłu na nacięciu wymaga samodzielnego rozprucia. Dopiero wtedy każdy mężczyzna odkryje prawdziwą wygodę noszenia marynarki.
Zdarzają się się sytuacje, że garnitur staje się za duży. Nie trzeba od razu chować go na dno szafy lub czuć się niekomfortowo w trakcie wyjścia. Przeróbki krawieckie potrafią sprawić, że ponownie będzie idealnie leżał. Za zwężanie garnituru cena jest uzależniona od wielu czynników, dlatego każdorazowo należy poprosić o indywidualną wycenę. Z pewnością nie przekroczy ona jego wartości rynkowej.