Spis treści
Na elegancką męską stylizację składa się wiele dodatków – między innymi dopasowane buty oraz krawat lub mucha. Jednak żadna kreacja nie byłaby zupełna bez jeszcze jednego, niezwykle ważnego elementu, jakim jest pasek do garnituru. Pełni on nie tylko czysto praktyczną funkcję – czyli podtrzymuje spodnie na odpowiedniej wysokości i nadaje im odpowiednią strukturę – ale także dekoracyjną, odpowiadając za spójny i estetyczny efekt. Jego brak jest błędem, którego zdecydowanie należy unikać – co zresztą nie jest trudne, ponieważ są to elementy powszechne i łatwo dostępne. Wyzwanie stanowić może jednak odpowiedni dobór paska do całej kreacji. O czym warto pamiętać?
Paski do garniturów – o czym warto pamiętać?
Dobrze skrojony garnitur to podstawa eleganckiej męskiej stylizacji – jednak o ostatecznym efekcie decydują detale, które do niego dobierzesz. Mogą pokazać Twoją klasę i wyczucie stylu oraz sprawić, że zabłyśniesz w oczach innych, albo wręcz przeciwnie – ich brak. Wybierając elegancki pasek do garnituru na samym początku warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Oczywiście najlepszym wyrobem jest skóra – modele wykonane z innych, słabej jakości materiałów, chociaż mogą prezentować się równie atrakcyjnie nie są mile widziane z kilku względów.
Pasek skórzany do garnituru gwarantuje bezkompromisową jakość i trwałość. Nie popęka ani nie przetrze się już po kilku użyciach. Wykonany z elastycznego i naturalnego materiału, dopasowuje się do ciała i sprawia, że spodnie idealnie się na nim układają. Paski ze skóry zapewniają wygodę oraz są uniwersalne – z powodzeniem założymy je nie tylko na wielkie wyjścia, ale także do zwykłych chinosów czy jeansów.
Jaki pasek do garnituru wybrać?
Jeżeli jesteś już przekonany, że pasek, który przypadł Ci do gustu wykonany jest z wysokiej jakości skóry, pora zastanowić się nad jego wyglądem. Warto tutaj kierować się zasadą, aby był on jak najbardziej dopasowany do butów – to bezpieczne i ponadczasowe rozwiązanie, na którym na pewno się nie zawiedziesz. Niemałe znaczenie ma też odcień klamry – zazwyczaj paski do garniturów mają złote lub srebrne dodatki. Aby element ten dobrze komponował się z całą stylizacją warto dopasować klamrę do innych metalowych detali – takich jak zegarek czy spinki do mankietów. Nie poleca się łączenia złotych i srebrnych kolorów w jednej kreacji – należy zdecydować się na jedną z tych barw i trzymać się jej dopierając kolejne akcesoria.
Pasek garniturowy powinien pasować do pozostałych elementów kreacji również szerokością i charakterem. Do eleganckich garniturów poleca się węższe modele utrzymane w klasycznym stylu oraz wyposażone w tradycyjną, prostokątną klamrę, która nie rzuca się w oczy. Mogą one być wykonane z błyszczącej skóry lub o matowym wykończeniu – bardziej formalnie prezentują się te pierwsze.
Pasek do spodni garniturowych musi też być starannie dobrany pod względem długości – nie ma nic gorszego niż za długi pasek, nieestetycznie zwisający pomiędzy szlufkami. Warto więc dobierać go indywidualnie do obwodu pasa, a niekiedy konieczne jest nawet udanie się do zakładu kaletniczego w celu skrócenia go.
Paski garniturowe – na jaki kolor postawić?
Ostatnią bardzo ważną, a nawet kluczową kwestią, jest wybór odpowiedniego koloru paska – nietrudno tutaj popełnić modowe faux pas. Wyznacznikiem zazwyczaj są inne skórzane elementy – najczęściej buty. Do eleganckich, wieczorowych stylizacji utrzymanych w czarnym odcieniu należy dopasować pasek do garnituru czarny oraz całość dopełnić lakierkami w tym samym odcieniu. W tej sytuacji wybór jest stosunkowo łatwy, gdyż inne kolory są odradzane.
Nieco większym wyzwaniem jest dobór dodatków do garnituru granatowego lub szarego – uważa się, że można dopasować do niego zarówno pasek do garnituru brązowy, jak i czarny, w zależności od indywidualnych preferencji, należy jednak być w tym konsekwentnym. Brązowy pasek do garnituru daje nieco więcej możliwości ze względu na to, że trudno znaleźć idealny odcień brązu co na butach lub rękawiczkach – powinien on być jednak najbardziej zbliżony do reszty stylizacji.