Spis treści
Buty skórzane to produkty dla najbardziej wymagających użytkowników. Mimo wprowadzania nowoczesnych technologii i nowatorskich materiałów, dalej cieszą się ogromnym powodzeniem. Wyróżnia je trwałość, komfort oraz estetyczny wygląd. Najczęściej zakup jednej porządnej pary obuwia ze skóry to inwestycja na lata. Niekiedy jednak podobnie jak wszystkie inne produkty, wymagają one naprawy. Jak wygląda renowacja butów skórzanych i kiedy się ją przeprowadza?
Renowacja skórzanych butów – kiedy jest potrzebna?
Regeneracja butów skórzanych zazwyczaj jest potrzebna wtedy, gdy podstawowa pielęgnacja okazuje się niewystarczająca. Istnieje jednak wiele sposobów, aby obuwie prezentowało się schludnie przez długi czas i nie wymagało takich zabiegów – znaczenie ma tutaj przede wszystkim ich poprawne użytkowanie. Dobre nawyki oraz odpowiednia pielęgnacja potrafią sprawić, że obuwie będzie służyło nam przez wiele lat. O czym więc warto pamiętać na samym początku?
- Ważne jest to, aby wybrać odpowiedni numer buta, tak aby był on dopasowany do naszej stopy. Noszenie zbyt dużych lub zbyt małych rozmiarów jest nie tylko niewygodne i niezdrowe, ale też powoduje szybsze niszczenie.
- Zaraz po zakupie, buty powinno się zabezpieczyć specjalnym impregnatem, którego zadaniem jest ochrona przed wilgocią i zabrudzeniami.
- Aby skórzane obuwie nie straciło fasonu, warto zainwestować w specjalne wypełniacze obuwia i wkładać je, jeżeli nie używamy butów i znajduje się w szafce.
- Buty czyścić należy nie tylko z zewnątrz – przecierając wilgotną szmatką – ale też od wewnątrz. Można w tym celu wykorzystać spraye antybakteryjne.
- Nie należy dopuszczać do przemoczenia obuwia. Jeżeli do tego dojdzie, powinno się je wysuszyć, jednak z dala od grzejników, które mogą powodować twardnienie skóry. Dobrym sposobem jest włożenie do środka starej gazety, która wchłonie wilgoć.
Regeneracja butów skórzanych – na czym polega?
Nawet mimo dobrych nawyków i regularnej pielęgnacji, niekiedy konieczna jest odnowa butów skórzanych. Proces ten całkowicie inaczej wygląda w przypadku obuwia ze skóry licowej, a inaczej, jeżeli mamy do czynienia z zamszem. Jednak jego główny cel jest taki sam – aby odbarwiony lub wypłowiały kolor odzyskał swój dawny, atrakcyjny wygląd. Niekiedy renowacja obuwia skórzanego jest konieczna, jeżeli na jego powierzchni powstały nieestetyczne rysy i zadrapania, skóra popękała i pojawiły się na niej przetarcia lub też uległa zabrudzeniu, którego nie da się wyczyścić za pomocą zwykłej szmatki czy sprayu. Sama renowacja obuwia składa się z kilku etapów, przy czym kluczowe jest precyzyjne wyczyszczenie powierzchni buta. Może być przeprowadzana w domu za pomocą specjalnych środków, ale niekiedy niezbędne jest oddanie obuwia do specjalistycznego zakładu, gdzie zostanie potraktowany profesjonalnie.
Renowacja butów ze skóry licowej – jak wygląda?
Rozpoczynając domową regenerację obuwia należy rozpocząć od starannego wyczyszczenia jego powierzchni. Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalne mydło z gliceryną, które jest przeznaczone do pielęgnacji obuwia. Nakłada się je na skórę za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki – na przykład z naturalnego włosia. Następnie potrzebna jest mała ilość ciepłej wody i można rozpocząć cały proces. Mydło z gliceryną jest doskonałym sposobem, aby pozbyć się zacieków solnych i innych zabrudzeń oraz zmiękczyć skórę, co przyda się podczas kolejnych etapów odnawiania. Po precyzyjnym wyczyszczeniu obuwia należy odstawić je na jakiś czas do wyschnięcia, z dala od źródeł ciepła – nawet na całą dobę.
Dalsza renowacja butów wymaga odpowiedniego ich przygotowania – obejmuje to między innymi wyjęcie sznurówek, dzięki czemu aplikowany preparat będzie mógł się prawidłowo rozprowadzić. W trakcie całego procesu można też zastosować prawidła lub inne wypełnienie, takie jak gazety – aby powierzchnia skóry były całkowicie wyprostowana. Następnie konieczne jest odtłuszczenie obuwia, które wykonuje się specjalną pastą matującą. Jeżeli znajdują się na nim rysy, przetarcia lub ubytki konieczne jest zastosowanie profesjonalnej pasty odbudowującej. Po zakończeniu tego procesu, obuwie znowu należy odstawić do wyschnięcia.
Kolejnym krokiem jest ich koloryzacja za pomocą środków przywracających kolor i usuwających przebarwienia. Do tego celu należy starannie wybrać krem – najlepiej w kolorze skóry lub nieco ciemniejszy, ale nigdy jaśniejszy. Preparat należy nanieść na powierzchnię całego buta i poczekać aż się wchłonie, a następnie wypolerować go za pomocą miękkiej bawełnianej ściereczki. Na rynku dostępne są też specjalne farby do obuwia, przeznaczone do ich malowania.
Odnowienie butów zamszowych
Jeżeli mamy do czynienia z obuwiem zamszowym odnowa butów przebiega tak samo. Ważne jest jednak odpowiednie wyszczotkowanie ich powierzchni, zgodnie z kierunkiem włosia. Przyda się do tego szczoteczka do zamszu i nubuku. Można też wykorzystać specjalną gumę do czyszczenia. Konieczne jest też dobranie preparatów, które przeznaczone są nie do skóry licowej, ale do zamszu.
Jeżeli odnawianie butów w domowym zaciszu nie przyniosło pożądanych rezultatów, warto skorzystać z pomocą profesjonalistów. Naprawa butów skórzanych przez szewca ma sens szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości, drogim obuwiem. Zastosuje on wieloetapowy proces ich regeneracji, za pomocą silniejszych środków czyszczących oraz płynną skórę do wypełnienia ubytków, przywracając ulubionym butom dawny wygląd.