Spis treści
Żadnego mężczyzny posiadającego zmysł estetyczny nie trzeba przekonywać, że zestaw koszul powinien stanowić obowiązkowy element wyposażenia jego szafy. Jest to element ubioru nadający powagi i elegancji w każdej sytuacji. Z pewnością też, na pytanie, jaki jest najlepszy materiał na koszule, usłyszymy zgodną odpowiedź: „naturalny”. I to także jest prawdą, dlatego nie będziemy rozwodzili się nad koszulami wykonanymi ze sztucznych włókien. Zostańmy przy tym, że włókna sztuczne to – jak mawiają Anglicy – „Big fashion no no”. Ale wybór materiałów naturalnych może także niejednego gentlemana przyprawić o zawrót głowy. Przyjrzyjmy się zatem niektórym materiałom koszulowym, jakie warto rozważyć dokonując zakupu.
Rodzaje tkanin koszulowych
Popelina
Po pierwsze – popelina. Tkanina ta jest najczęściej wykonana w stu procentach z przędzy bawełnianej. Jej splot jest prosty, przyjemny w dotyku. Dostępna technologia pozwala obecnie na tkanie popeliny na tyle cienkiej, że może być wręcz półprzezroczysta. Czysta bawełna jest doskonałym wyborem, ale trzeba pamiętać, że koszule z niej wykonane łatwo się gniotą. Miejmy to na uwadze dobierając koszulę na długą podróż, kiedy wiemy, że przez jakiś czas będziemy siedzieli lub kręcili się w miejscu. Ciekawym – i podobnym – splotem jest End-On-End. Posiada takie same właściwości, jak popelina, ale dzięki użyciu dwóch kolorów nitek wątku i osnowy uzyskano materiał o drobnej strukturze.
Pinpoint Oxford
Kolejnym rodzajem tkaniny koszulowej, któremu warto się przyjrzeć, jest Pinpoint Oxford. Tego rodzaju materiał najczęściej wykorzystywany jest dla koszul mało oficjalnych (typu casual). Cechuje się matową, gładką strukturą. Grubsze, niż w poprzednim przypadku, nici układane są w proporcji 2:1 (dwie nicie wątku, jedna osnowy). Materiał tego typu jest przewiewny i pozwala skórze oddychać, ale jest jednocześnie wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
Materiał typu Oxford
Odmianą poprzedniej tkaniny jest materiał typu Oxford. Posiada jednak luźniejszy splot utkany z cieńszych nici. To materiał raczej sztywny i – całkiem słusznie – może kojarzyć się z koszulkami typu polo. Doskonale komponuje się z nieformalnym typem stroju i jako jedna z niewielu wygląda dobrze nawet wtedy, gdy zabrakło nam czasu na wyciągnięcie żelazka.
Jeans
Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do szycia koszul jest także jeans. Koszule wykonane z tego materiału są wytrzymałe i trwałe. Użyty do ich produkcji materiał oczywiście jest cieńszy niż ten, z którego szyje się spodnie, ale nadal mocniejszy niż wcześniej wymienione. Często posiadają kolorowe przeszycia oraz zróżnicowany krój. Bywają także zapinane nie na guziki, ale na metalowe napy, które podkreślają ich nieformalny charakter. Rodzaj użytego splotu to najczęściej twill lub diagonal. Materiał jest tkany są na skos, co zwiększa jego wytrzymałość.
Flanela
Tkaniną koszulową, która wraca do łask jest także flanela. Gruby splot typu popelina lub twill nadaje się idealnie na jesienno-zimowe wieczory. Dla zmiany struktury stosuje się mieszanki wełny i bawełny, jak również bawełny i kaszmiru. Pamiętajmy, że flanela to materiał nieformalny. Zdecydowanie nie nada się na biznesowe spotkanie.
Len
Mój faworyt na upalne, letnie dni to len. Znany już w czasach starożytnych od zawsze był wykorzystywany do wyrobu odzieży. Jest to bardzo przewiewny materiał, luźno utkany i gładki w dotyku. Jego cechą jest wysoka podatność na gniecenia, co dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą. W sklepach odnajdziemy koszule lniane w najprzeróżniejszych barwach i wzorach – od całkowicie gładkich, po zdobnych w wymyślne wzory.
Czy bawełna jest zawsze taka sama?
Odpowiedź nasuwa się sama: oczywiście, że nie. Bawełna najlepszej jakości to tzw. Sea Island. Ciepły wilgotny klimat Wyspy Barbados zapewnia równomierny wzrost roślinom przez cały rok. Ręczna produkcja gwarantuje zaś najlepszą jakość pozyskiwanego surowca. Bawełnę tę cechują długie i wytrzymałe włókna oraz wyraziste barwy.
Inna, doskonała bawełna pochodzi z Egiptu (tzw. Giza 45). Niezwykle czystą, delikatną bawełnę odnaleziono w dorzeczach Nilu. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a pomimo o umożliwia tkanie bardzo cienkiej przędzy.
Oba wspomniane gatunki bawełny bardzo podnoszą ceny koszul. Często przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych za jedną sztukę odzieży.
Oczywiście to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zarówno splotów, jak i gatunków bawełny jest znacznie więcej, a do tego tekstu zostały jedynie te popularne, które z łatwością odnajdziemy na półkach sklepowych. Warto jednak pamiętać, że do tego, aby ubrać się stosownie do sytuacji nie wystarczy wyczucie smaku. Konieczna jest także wiedza. Niestety powyższych informacji raczej nie znajdziemy na metce, trzeba zbadać strukturę materiału, z jakiego koszula została wykonana. Szczegółowej informacji udzielą nam także krawcy, wykonujący indywidualne zamówienia.