Spis treści
Potężna i umięśniona klatka piersiowa to marzenie niejednego mężczyzny. Właśnie dlatego większość z nas rozpoczynając swoją przygodę z siłownią, zaczyna od pracy nad tą partią ciała. Zbudowanie spektakularnie wyglądającej i silnej klatki piersiowej jest jednym z najważniejszych celów treningu. Jak jednak obserwować postępy, które motywują do dalszego wysilania się i wylewania z siebie przysłowiowych siódmych potów? Regularnie ważnie się w tej sytuacji nie okaże się wystarczające, koniecznie trzeba poznać swój obwód klatki piersiowej, a następnie go porównywać. To najlepsza motywacja! Jak to zrobić?
Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej?
Jak zmierzyć klatkę piersiową? Najlepiej posłużyć się w tym celu tradycyjnym centymetrem krawieckim. Należy owinąć go wokół klatki piersiowej na wysokości sutków, a następnie przytrzymać palcem miejsce, w którym łączy się z drugim końcem oraz sprawdzić wynik. Aby nie zniekształcić pomiaru, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która potwierdzi, czy centymetr znajduje się w prostej linii oraz jest odpowiednio napięty na całej długości.
Może jednak nasuwać nam się pytanie, jak się mierzy obwód klatki piersiowej, jeżeli nie mamy centymetra krawieckiego? Do pomiaru można też wykorzystać sznurek, taśmę lub jakikolwiek kawałek linki. Należy owinąć ją wokół klatki piersiową na równej wysokości, podobnie jak centymetr, a następnie zaznaczyć miejsce, w którym dwa końce się stykają. Zaznaczony kawałek sznurka wystarczy tylko rozciągnąć na długiej linijce. Mierząc obwód klatki tym sposobem, należy jedynie pamiętać, aby materiał ten nie był rozciągliwy.
Obwód w klatce piersiowej – o czym pamiętać podczas pomiaru?
Aby otrzymać wiarygodny pomiar obwodu klatki piersiowej, warto pamiętać o kilku zasadach. Cały proces należy przeprowadzić na stojącą – stopy powinny znajdować się na równym podłożu w lekkim rozkroku. Postawa powinna być swobodna – bez nadmiernego garbienia się, czy też napinania. Pomiar należy przeprowadzać bez ubrania, na gołym ciele. Sznurek lub taśma miernicza musi idealnie przylegać do ciała na wysokości sutków – nie może za mocno uciskać klatki, czy też luźno zwisać. Zanim przystąpimy do mierzenia, nie powinno się wciągać do płuc powietrza, ponieważ znacznie zwiększyłoby to obwód klatki piersiowej, przez co wynik nie byłby miarodajny. Jaki powinien być idealny obwód klatki piersiowej? Według luźnych statystyk przeciętny mężczyzna ma obecnie niemal 110 cm w klatce piersiowej. Najwięcej zależy jednak od wzrostu i budowy – przykładowo, przyjmuje się, że dla mężczyzny o wadze 75 kg i wzroście 175 cm obwód klatki piersiowej powinien wynosić 104 cm.
Obwód klatki piersiowej u mężczyzn – co zrobić, aby go zwiększyć?
Aby zwiększyć obwód klatki piersiowej, nie obędzie się bez ćwiczeń, które pobudzą jak największą ilość włókien mięśniowych w tych partiach ciała. Do sportów, które najbardziej rozwijają górne partie ciała, należy wioślarstwo i kajakarstwo. Polecane jest także pływanie i sporty walki oraz oczywiście siłownia – najlepiej połączona z odpowiednią dietą. Podstawowymi ćwiczeniem na klatę jest wyciskanie hantli na ławce poziomej.