Spis treści
Idealnie skrojony i dopasowany garnitur jest synonimem elegancji i dobrego smaku. Sprawdzi się zarówno podczas spotkań biznesowych, jak i uroczystych okazji. Często zakładany jest po to, aby nadać sytuacji bardziej formalnego i odświętnego znaczenia. Aby jednak tak było, warto wiedzieć jak nosić go z klasą i powszechnie obowiązującymi zasadami. Jednak reguły te zazwyczaj odnoszą się do marynarki – mówią na przykład, że powinna być zapięta na górny guzik, a dolny powinien być pozostawiony rozpięty. Co jednak powiedzieć na temat spodni? Czy istnieją również jakieś zasady, określające jak nosić je z klasą? Owszem! Dowiedzmy się między innymi, dokąd powinny sięgać spodnie od garnituru.
Spodnie od garnituru długość – co warto wiedzieć?
Wbrew pozorom długość spodni do garnituru ma duże znaczenie. Nawet najdroższy i najlepiej skrojony garnitur nie będzie prezentował się dobrze, jeżeli nogawki od spodni będą za długie lub za krótkie. W tym pierwszym przypadku całość prezentuje się bardzo niedbale i nieestetycznie. Za długie nogawki sprawiają wrażenie, że garnitur nie jest kupiony dla nas, ale że pożyczyliśmy go od starszego brata. Nadmiar materiału przyczynia się do powstania niechlujnych fałd i zmarszczeń na całej długości spodni. Może też być przyczyną potknięcia oraz powoduje dyskomfort podczas chodzenia. Natomiast nogawki za krótkie sprawiają wrażenie, że sylwetka jest nieproporcjonalna, a nogi krótsze, a tym samym wydaje się ona nieatrakcyjna. Mężczyzna może w nich wyglądać nawet karykaturalnie. Jak widać, te dwie skrajności nie prezentują się dobrze. Tak naprawdę dobranie odpowiedniej długości nogawek w spodniach jest kluczem do eleganckiego i gustownego wyglądu.
Długość spodni od garnituru często nastręcza panom sporych problemów. Dlaczego? Po pierwsze cały czas zmienia się moda, co można zauważyć zarówno na pokazach modny, jak i na ulicach. Po drugie, każdy z nas jest inny. Rzadko kiedy kupując garnitur, nogawki od spodni są idealnie dopasowane, zazwyczaj niezbędne jest ich skrócenie biorąc pod uwagę wzrost i długość nóg kupującego. Jednak dobranie optymalnej długości spodni jest bardzo ważne – nie chodzi tu tylko o trzymanie się konkretnych zasad modowych, ale przede wszystkim o estetykę. Co ciekawe, ma to znaczenie nawet w przypadku spodni o obcisłych nogawkach – chociaż w tej sytuacji nadmiar materiału nie będzie dotykał ziemi, tym samym przyczyniając się do dyskomfortu, to powstaną nieestetyczne fałdy, czego z pewnością należy unikać.
Długość spodni garniturowych – od czego zależy?
Czym się kierować, dobierając idealną długość nogawki w garniturze? Znaczenie ma tu przede wszystkim ich szerokość. Im są szersze, tym spodnie powinny być dłuższe. Natomiast węższe nogawki automatycznie zatrzymują się wyżej, dlatego mogą być nieco krótsze. Aby zawsze prezentować się gustownie, warto trzymać się jednej prostej zasady – nogawki zawsze powinny tworzyć linię prostą, bez nieestetycznych załamań na przodzie buta. Dopuszczalne są jedynie naturalne, nierzucające się w oczach zagięcia, które powstają podczas chodzenia.
Dawniej, niemal wszystkie spodnie garniturowe miały szerokie nogawki – popularne były nawet takie o średnicy 25 cm. W takiej sytuacji, aby stylizacja prezentowała się elegancko, musiały one sięgać nawet obcasa – co oznacza, że były znacznie dłuższe niż nogawki w zwężanych spodniach. Obecnie jednak spodnie w typie slim fit mają nogawki o średnicy zaledwie 15 – 17 cm, dlatego powinny sięgać mniej więcej w okolicy kostki. Natomiast uznaje się, że modele pośrednie o standardowej szerokości powinny kończyć się wraz z górną krawędzią buta – mogą do dotykać, ale nie wskazane jest, aby luźno się na nim opierały.
Zastanawiając się, jak długie powinny być spodnie od garnituru najlepiej kierować się, wyczuciem stylu. Nie chodzi o to, aby popadać w skrajności i z linijką w ręku dobierać długość nogawki. Najlepiej po prostu stanąć przed lustrem i sprawdzić, jak się prezentuje cała stylizacja. Spodnie warto zmierzyć wraz z koszulą, marynarką oraz obuwiem, które będziemy do nich zakładali – bez tych elementów mogą układać się nieco inaczej. Warto też pamiętać, że widok skarpetek podczas chodzenia nie jest błędem – to naturalne zjawisko, dlatego ich wybór także powinien być przemyślany, ponieważ mogą zburzyć spójność stylizacji.
Nie tylko długość spodni do garnituru ma znaczenie
O czym jeszcze należy pamiętać, zakładając spodnie od garnituru? Otóż znaczenie ma nie tylko długość nogawek, ale też sam sposób ich noszenia. Przede wszystkim, warto pamiętać, że spodni nie powinno się opuszczać na biodra, jak ma to miejsce w przypadku jeansów czy chinosów. Fasony te są głębsze i przeznaczone do noszenia na linii pasa. Takie modele, gdy znajdują się na biodrach wyglądają bardzo nieestetycznie. Co więcej, spodnie powinny być tak dopasowane, aby kieszenie nie rozchodziły się na boki. W niektórych sytuacjach oraz fasonach dopuszczalne jest podwijanie nogawek, co ma nawet swoją nazwę – pinroll. W takich modelach nogawki nie nachodzą na buty, ale subtelnie odsłaniają skarpetki we włoskim stylu.