ABC Mody męskiej

Harringtonka

Harringtonka

Czym jest harringtonka?

Kurtka harringtonka jest to rodzaj okrycia wierzchniego, które charakteryzuje się tym, że jest lekkie, najczęściej wykonane z materiału jakim jest z bawełna czasami także z poliestru, wełny lub zamszu. W Polsce takie krótkie okrycie wierzchnie znane jest jako wiatrówka czy szwedka. Tradycyjne modele takiej kurtki posiadają podszewkę w szkocką kratę lub podszewkę w szachownicę. Kurtka ówcześnie miała długość sięgającą maksymalnie do linii bioder. Współczesne modele są jednak jednak nieco krótsze i trochę bardziej dopasowane do ciała niż sam pierwowzór.

Kilka słów na temat powstania tego produktu

Historia tego modelu kurtki jest długa, ale przez to ciekawa. Pierwsze takie ubrania w stylu Harringtona zostały wyprodukowane w latach już 30. XX wieku przez brytyjską firmę odzieżową Baracuta. Co ciekawe wiele ubrań które stały się ikoną mody męskiej takie jak chociażby bosmanka, trencz, kurtka woskowana a nawet kurtka husky ma swoje źródło w Wielkiej Brytanii. Oryginalny projekt Baracuty, G9, jest nadal w produkcji i chociaż taka informacja wydaje się być nierealna to jednak jest prawdziwa. Osobą, która spopularyzowała w swoim filmie King Creole z 1958 roku ten model był Elvis Presley, amerykański aktor i wokalista.

Kurtka Harrington z lat 50. XX wieku zaprojektowana została jako odzież, której konsumentami mieli zostać kierowcy ciężarówek.

Tradycyjny model

Każda rzecz ma jakiś swój pierwowzór, czyli w tym przypadku kurtkę, która powstała jako pierwsza i zapoczątkowała takie okrycie wierzchnie. Niewątpliwie każdy pierwotny projekt nie jest doskonały, więc zapewne i tak było tym razem. Kilka poprawek może drobna zmiana koncepcji spowodowała powstanie ponadczasowej harringtonki. Jak wygląda tradycyjny model tej kurtki? Jest to ubranie sięgające zazwyczaj do linii bioder. Zarówno dół jak i rękawy harringtonki wykonane są z elastycznych ściągaczy, które zazwyczaj mają podobny lub ten sam kolor co sama kurtka. Ściągacze mają zabezpieczać przed wiatrem czy zimnem. Taki rodzaj zabezpieczeń stosowany jest również w innych typach ubrań na przykład w rzeczach takich jak spodnie czy rękawiczki i czapki. Rękawy tej wyjątkowej kurtki są szyte w sposób sposób raglanowy, czyli tak zwany dziergany od góry. Taki szew z pewnością jest oryginalnym sposobem połączenia dwóch części materiału. Kieszenie natomiast umieszczone są niestandardowo nieprostopadle do zamka lecz skośnie. Posiadają one patkę, czyli pasek materiału przypięty lub przyszyty do ubrania, służący do ściągnięcia luźnej jego części lub stanowiący po prostu ozdobę i zapinane są one na guzik. Z kolei kołnierz, który jest w formie klasycznej stójki o średniej wysokości, zapinany jest na swa guziki, które zazwyczaj wyglądają dokładnie tak samo jak te znajdujące się przy kieszeniach. Wnętrze kurtki, czyli znajdująca się podszewka z reguły wykonana jest z dobrego jakościowo materiału, który posiada ciekawy i niebanalny wzór.

Zobacz także:  Budrysówka - skąd się wzięła?

Popularność

Kurtka harrington ze względu na swój ponadczasowy wzór zawładnęły i współczesnymi czasami. Możemy stylizacje z dodatkiem właśnie takich okryć wierzchnich zobaczyć u wielu celebrytów między innymi gwiazd kina czy muzyki. W takiej kurtce można było zobaczyć takie osobistości jak Elvis Presley czy Steve McQueen. Dość sławny James Dean wcielając się w jedną ze swoich ról także miał na sobie taka wiatrówkę. Zapewne wiele osób kojarzy go z filmu „Rebel bez przyczyny”, gdzie ten aktor wystąpił w kurtce Harrington.

Obecnie taką kurtkę możemy dostać w każdym sklepie stacjonarnym jak i tym internetowym. Istnieje wiele marek odzieżowych, które zdecydowały się wprowadzić do swojej oferty takie modele kurtek. Wyróżniamy tutaj takie firmy jak Lacoste, Levis, Lyle & Scott, Viyella, Le Coq Sportif, Farah Clothing, Sunspel. Niektóre z tych przedsiębiorstw odzieżowych ma swoje odziały i sklepy także w polskich galeriach handlowych.

Ciekawostka nr 1

Być może podczas czytania artykułu zastanowiło Cię skąd w ogóle taka nazwa, którą określa się tą kurtkę powstała. Historia z nazwą jest niebywale ciekawa. Otóż kurtka otrzymała przydomek „Harrington” od postaci z prymitywnej telenoweli Peyton Place, amerykańska telenowela w prime time, emitowana w ABC w półgodzinnych odcinkach od 15 września 1964 do 2 czerwca 1969 roku. Zatem okres jej świetności przypadł na lata 60. Postać Rodney Harringtona, w którą wcielił się Ryan O’Neal, jest często przedstawiana w kurtce Harrington. W konsekwencji czego twierdzi się i to nawet bardzo często, że brytyjski sprzedawca odzieży męskiej John Simons ochrzcił kurtkę, ponieważ jej nazwa została oparta tymczasowo na postaci telewizyjnej.

Zobacz także:  Jak odnaleźć swój styl w modzie męskiej?

Kurtka Agenta 007

Czy wiesz, że kurtka ta była noszona przez Daniela Craiga jako agenta 007 w James Bond filmu Quantum of Solace w nowym czarnym projektu Toma Forda? Świadczy to o tym, że produkt jest przeznaczony dla każdego mężczyzny. Umieszczenie takiego produktu w tak popularnym filmie w pewnością poszerzyło grono zwolenników i fanów kurtki harrington, bo przecież, który facet nie szaleje na punkcie szybkich zwrotów akcji, szybkich samochodów a to wszystko mężczyzna znajdzie w takich produkcjach jak te z serii przygód James’a Bond’a.

Ciekawostka nr 2

Nie wszędzie termin określający tę kurtkę jest popularny i dozwolony. Na przykład we Francji Harrington jest zastrzeżonym znakiem towarowym od 1985 roku, choć na kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania, USA i Japonia, wiele firm używa terminu „harrington”.

Czy warto zdecydować się na zakup takiego ubrania?

Kurtka harringtonka to rzecz, która jednocześnie wpisuje się w ramy sportowego stylu. Posiada jednak w sobie nutkę elegancji, która sprawia, że taką część garderoby zakładają panowie w różnym wieku niezależnie od preferowanego stylu. Taka kurta idealnie dopełni codzienne jak i sportowe look’i. Wystarczy, że ubrać do niej eleganckie spodnie i koszulę i owa kurtka idealnie wpasowuje się w taką elegancką stylizację. Do tego jakieś mokasyny lub stylowe buty i można wyjść tak na randkę, do kina, na spacer a nawet na wydarzenia kulturowe takie jako koncert. Jeżeli jednak jest się zwolennikiem luźnego, casualowego stylu to wystarczy do kurtki dobrać ulubiony T-shirt, trampki, jeansy lub dresy i ewentualnie jakąś czapkę i stylizacja gotowa.

Zobacz także:  Bransoletka i zegarek: idealne połączenie czy nietrafiony trend?

Popularnie zwana w Polsce wiatrówka ma wielu fanów między innymi z tego względu, że można ubrać ją zarówno podczas przyjęć jak i na zwykły spacer. Produkt dostępny jest obecnie we wielu różnych kolorach. projektanci takich ubrań bawią się materiałem a także samym wzorem kurtek. W takiej kurtce na pewno każdy facet poczuje się męsko, bo przecież to kurtka, którą nosił sam James Bond. Produkt jest dostępny w każdej sieciówce a jego cena nie jest zbyt wygórowana biorąc pod uwagę jakość wykonania takiego ubrania. Naprawdę warto zaopatrzyć się w taką kurtkę. Przyda się ona na pewno na jesienne czy wiosenne dni. Oprócz samego niepowtarzalnego efektu wizualnego kurtka zabezpieczy nas przed zimnem i wiatrem a zatem spełnia ona najważniejsze funkcje obrań wierzchnich tego rodzaju.

Rate this post
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x