ABC Mody męskiej

Konstrukcja buta bez sekretów

Konstrukcja buta

Eleganckie buty to podstawa każdej męskiej garderoby – wiadomo to nie od dziś. Niezależnie od okazji czy stylizacji, wysokiej jakości buty dają nam gwarancję nienagannego wyglądu. Warto więc oprócz znajomości najpopularniejszych rodzajów obuwia, wiedzieć też nieco w jaki sposób są one wytwarzane oraz skonstruowane. W końcu to bezpośrednio wpływa na trwałość konkretnego modelu oraz jego wygodę.

Z jakich elementów złożone jest obuwie?

Budowa buta zależy od konkretnego modelu, ale zazwyczaj wyróżnić możemy kilka elementów:

  • Cholewka – co to jest cholewka? To podstawowy element każdego buta czyli część, która okrywa boczną, tylną i przednią część stopy.
  • Obłożyna – okrywa górną przednią i tylną część stopy. To tutaj umiejscowione są sznurowadła. Zazwyczaj jest bardziej miękka i elastyczna niż reszta część buta.
  • Przyszwa – jest dość sztywnym elementem, który znajduje się z przodu buta oraz chroni palce.
  • Zapiętek – tak nazywana jest tylna część buta ochraniająca piętę. Zapiętek jest sztywny na zewnątrz, a miękki w środku zapewniając komfort użytkowania.
  • Język – część składkowa cholewki, jego funkcją jest ochrona przed opadami i zimnem oraz przed naciskiem sznurowadeł.
  • Podeszwa – izoluje obuwie od podłoża. Podeszwa buta inaczej nazywana jest protektorem, szczególnie gdy znajdują się na niej głębsze wyżłobienia. Posiada wiele różnych krojów.
  • Poszewka – znajduje się wewnątrz buta i jej zadaniem jest chronienie boków oraz góry stopy. Izoluje od ściegów i połączeń, zazwyczaj wykonana jest z miękkiej skóry.
  • Wyściółka– znajduje się bezpośrednio pod stopą. Wykonywana z materiałów takich samych jak podszewka oraz często wyposażona w dodatkową warstwę zapewniającą miękkość przy chodzeniu.
Zobacz także:  O dwurzędówce - z czym i jak nosić?

Najpopularniejsze metody szycia obuwia

Metoda Goodyear Welted

To buty szyte ramowo, po polsku metoda ta nazywana jest też szyciem pasowym. Obuwie szyte tą metodą uważane jest za jedno z najlepszych i najwygodniejszych na świecie. Jest też łatwe w naprawie. Buty takie mogą być szyte zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Tym, co je wyróżnia to sposób mocowania podeszwy. Jest ona przyszywana do ramy, która natomiast zszywana jest wraz z cholewką do wewnętrznej podeszwy. Mówiąc w skrócie cholewka z ramą połączona jest za pomocą jednego szwu, a podeszwa do ramy za pomocą oddzielnego szycia. Dzięki temu, możliwe jest szybkie i sprawne wymienienie uszkodzonej lub zużytej podeszwy, a cholewka buta ani podpodeszwa w żadnej sposób nie jest wtedy naruszona. Szycie butów metodą Goodyear Welted cieszy się powodzeniem w wojsku, a szczególnie w jednostkach, które narażone są na warunki ekstremalne – na przykład w wysokich pustynnych temperaturach. Dzięki temu, że konstrukcja buta nie jest klejona, nie straszne są mu wysokie oraz niskie temperatury.

Metoda Blake Stitching

Budowa buta jest prostsza niż Goodyerar Welted, a przy tym również wytrzymała. Cholewka została owinięta wokół wkładki, a następnie obie części zszyte są z podeszwą. Wszystko połączone jest pojedynczym szwem i bez warstw pośrednich. Dlatego buty Blake wyróżniają się mniejszą wagą oraz większą elastycznością. Cenione są za komfort oraz za łatwiejszy sposób rozchodzenia. Sama konstrukcja buta jest smuklejsza oraz prezentuje się bardzo elegancko. Biorąc w dłonie but wykonany metodą Blake od razu rzuca się w oczy jego lekkość oraz miękkość. Zaletą jest również niższa cena. Jednak taka budowa buta męskiego uniemożliwia wymianę podeszwy u szewca – niezbędna do tego jest specjalna maszyna. Buty te są też bardziej podatne na wilgoć i dlatego mogą szybciej przeciekać.

Zobacz także:  Jak odnaleźć swój styl w modzie męskiej?

Metoda Blake Rapid

Jest to metoda, która łączy w sobie metody Goodyear Welted oraz Blake. Podeszwa mocowana jest do cholewki szwem Blake. Później do środkowej podeszwy kolejnym szwem, zwanym Rapid przyszywana jest zwykła podeszwa. Dzięki tej konstrukcji buty są bardziej wytrzymałe oraz wodoodporne. Obuwie takie łatwiej jest naprawić oraz dostępne jest w przystępnych cenach. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że obuwie nie jest tak elastyczne i posiada grubą podeszwę.

Odwieczne pytanie – Blake vs Goodyear Welt?

Pytanie to, zadaje sobie wielu miłośnikom klasycznego obuwia. Gdy stawiamy na wysoką jakość – Goodyear Welted ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Konstrukcja buta jest bardziej wytrzymała i pozwala na dłuższe użytkowania. Buty takie są jednak droższe – co dla niektórych i tak jest opłacalną inwestycją. Jeżeli jednak gustujesz w smukłych i eleganckich włoskich butach, do gustu przypadną ci modele szyte metodą Blake. Również nie wszystkie buty muszą mieć podwójną podeszwę tak, jak większa część obuwia Goodyear – zgrabne mokasyny straciłyby wtedy swój urok. Więc jeśli chodzi o rozgrywkę Goodyear Welted vs Blake warto postawić na różnorodność. Dobrze jest mieć w swojej garderobie chociaż jedne klasyczne derby lub oxfordy wykonane metodą Goodyear, które będą spisywać się doskonale przez długie lata, oraz kilka bardziej lekkich i mniej wymagających butów Blake.

Blake czyli siła w prostocie oraz Goodyear czyli jakość bez kompromisów – wybór należy do ciebie.

Rate this post
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x