Spis treści
Trencz męski to coraz bardziej popularna odmiana lekkiego okrycia wierzchniego, która przez długi czas pozostawała zapomniana. W dzisiejszym artykule znajdziecie informacje nie tylko o tym skąd pochodzi ten wyjątkowy rodzaj płaszcza, ale także, na jakie okazje się nadaje i w towarzystwie jakich materiałów czuje się najlepiej. Zapraszam do lektury!
Z pól bitewnych do Hollywood, czyli krótka historia trenczu
Klasyczny trencz, jak już pewnie zdążyliście się domyślić, ma swoje korzenie w czasach wojny. Samo angielskie słowo trench oznacza nic innego, jak tylko… okop. Pierwszy model został zaprojektowany przez Thomasa Burberry’ego w 1901 roku na zlecenie brytyjskiej armii. Podczas charakterystycznych dla tego kraju mokrych wiosen żołnierzom potrzebne były lżejsze okrycia wierzchnie, które w cieplejsze dni zastąpiłyby noszone przez nich ciężkie i niewygodne wełniane płaszcze.
Pierwszy trencz był więc wykonany z wodoodpornego materiału i posiadał charakterystyczne „dodatki” militarne, takie jak pagony, sprzączki i duże kieszenie. W przeciwieństwie go swoich współczesnych kuzynów sięgał też do kostek. W latach dwudziestych poprzedniego wieku zyskał on charakterystyczną podszewkę w kratę Burberry. W tym czasie zdobywał coraz większą popularność w „cywilnej” modzie. Jednak najbardziej rozpropagował go dwie dekady później Humphrey Bogart, nosząc trencz w większości scen kultowego filmu Casablanca. Kobieca forma trenczu zyskała świetność w 1961, kiedy to wystąpiła razem z Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany’ego.
Współczesny trencz – co mamy do wyboru?
Obecnie wiele firm odzieżowych oferuje trencze o różnych długościach i kolorach, dlatego wybór tego klasycznego płaszcza może przysporzyć nam nie lada problemu. Z pewnością jednym z najważniejszych czynników, które determinują nasz wybór jest właśnie kolor. W sklepach najczęściej znajdziemy trencze w różnych odcieniach czerni i szarości oraz te w klasycznych beżowych barwach (jak i w kolorze burgund). Obywa te kolory bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z różnymi materiałami i elementami garderoby. Trudno przy ich wyborze o poważną modową wpadkę, jednak powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim męski trencz doskonale czuje się w krainie kontrastów. Warto więc zdecydować się na jasny – beżowy kolor, który będzie doskonale komponował się z ciemnymi spodniami i butami, przykładowo oxfordami. Jeżeli decydujemy się na czarny trencz warto nosić go raczej w towarzystwie czarnego dołu.
Istotnym kryterium jest także długość płaszcza. Trencz sięga najczęściej przed kolano co jest jedną z najważniejszych różnic na linii trencz a prochowiec. Ten drugi najczęściej jest długo dłuższy, sięgający nawet do kostek. Warto zdecydować się na dobrze dopasowany i niezbyt długi płaszcz, który nie będzie sprawiał wrażenia rozciągniętego i wymiętego.
Trencz – na jakie okazje?
Trencz to model płaszcza, który doskonale nadaje się zarówno na bardziej formalne, jak i luźniejsze okazje. Utrzymany w jasnych, beżowych kolorach będzie świetnie komponował się z garniturem czy marynarką. Jeżeli zaś dysponujemy ciemnogranatowym lub czarnym swetrem, sprawdzi się on doskonale w połączeniu z szarymi garniturami. Śmiało więc możemy zdecydować się na niego wybierając okrycie wierzchnie nawet kiedy na co dzień musimy ubierać się stosunkowo elegancko.
Wybierając trencz na wiosnę warto też mieć świadomość, że doskonale sprawdzi się on na mniej formalne wyjścia i może być świetnym elementem stylu casualowego. Ten model płaszcza będzie wyglądał fantastycznie w zestawieniu z szarą bluzą i ciemnymi dżinsami. Świetnie sprawdzi się także w połączeniu ze swetrem i czapką. Będziemy wówczas wyglądać nowocześnie i na luzie niezależnie od wieku.
Jak więc widać trench to niezwykle uniwersalny fason, który świetnie sprawdzi się w wielu stylizacjach. Wystarczy dobrać taki, które będzie dobrze pasował do naszej sylwetki i stylu życia. Ten ponadczasowy płaszcz kojarzy się nie tylko z klasyczną elegancją rodem ze złotej ery Hollywood, ale także ze współczesnymi wybiegami i najnowszą modą.