Spis treści
Eleganckie i klasyczne obuwie to pozycja obowiązkowa w szafie każdego mężczyzny – nie tylko miłośnika trendów i mody. Wyobraźcie sobie buty, które są idealne zarówno na specjalne okazje (bo świetnie pasują do garnituru), jak i na wyjście do miasta ze znajomymi. Brzmi ciekawie? Poznajcie buty typu oxford – obuwie tak ponadczasowe i eleganckie, że przeszło już do kanonu klasyki mody męskiej.
Krótka historia oxfordów
Na początku warto sięgnąć do meandrów historii kultury. Do końca osiemnastego wieku (za symboliczną cezurę przyjmuje się tutaj Rewolucję Francuską) na europejskich salonach królowały trendy rodem znad Sekwany. Do właśnie Francuzi dyktowali, jak powinno się ubierać, a ich stylem inspirowali się także polscy władcy i magnaci. Właśnie w takich warunkach debiutowały oxfordy – buty, które swoją genezę mają w Wielkiej Brytanii.
Zdania o tym skąd dokładnie wzięły się buty oxford męskie, są podzielone. Prawdopodobnie mają one dwa, równoległe źródła. Według legendy pierwsze oksfordy zostały zaprojektowane przez Josepha Sparkesa Hala, szewca brytyjskiej rodziny królewskiej. Miały one służyć księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii, do wygodnych przechadzek po okolicach zamku, a jednocześnie dobrze prezentować się na salonach. Działo się to w szkockiej rezydencji Balmoral – do dzisiaj balmoral boots to inna nazwa oksfordów w wersji za kostkę.
Druga wersja powstania tych bytów oscyluje wokół uniwersytetu w Oxfordzie w połowie XIX wieku. W codziennej modzie dominowały wówczas pochodzące z Francji buty na wyższym obcasie, które były wyjątkowo niewygodne dla studentów, którzy codziennie musieli przemieszczać się po kampusie. Właśnie dlatego zaproponowali krótsze buty, które zamiast guzików z boku wiązane były na przedzie.
Z czasem ten model butów zyskiwał w Europie coraz większą popularność. Do Polski przybył najprawdopodobniej przez Wiedeń – stąd popularna w niektórych kręgach nazwa wiedenki.
Czym charakteryzują się buty typu oxford?
Oksfordy to klasyczne buty, które bardzo często bywają mylone z innymi fasonami. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu czym dokładnie charakteryzuje się ten model.
Oxfordy bywają szczególnie często mylone z butami typu derby. Te dwa modele, chociaż podobne, różnią się wieloma istotnymi szczegółami. Jednym z najważniejszych jest nieco niższy obcas oraz zamknięta przyszwa (to ta część buta ze sznurówkami, która jest wszyta w cholewę). Dzięki niej oksfordy charakteryzują się bardzo smukłą linią, dzięki której stopa w bucie wygląda zgrabniej. Z praktycznego punktu widzenia może to jednak sprawiać pewne problemy przy dobieraniu rozmiaru. Koniecznie zwracajmy uwagę nie tylko na długość stopy, ale także na jej szerokość! Oksfordy są wyjątkowo smukłe i przez to mogą być ciaśniejsze od innych modeli butów.
Czy oxfordy nadają się na każdą okazję?
Oxfordy męskie to obuwie niezwykle uniwersalne, które mogą posłużyć nam w bardzo wielu sytuacjach. Czy to jednak oznacza, że zakup jednej pary butów może sprawić, że będziemy mogli używać jej na wszystkie okazje? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ale brzmi – to zależy. Oksfordy charakteryzują się bowiem różnym stopniem formalności.
Wiele zależy od koloru. Najbardziej formalne są oczywiście czarne oxfordy męskie, które świetnie nadają się na bardzo formalne okazje i doskonale pasują do garnituru. Sprawdzą się na takich okazjach jak wesele, graduacja czy bankiet firmowy. Jeżeli zdecydujemy się na oksfordy w kolorze brązowym, będą one idealne na wszystkie półformalne okazje – takie jak spotkanie rodzinne, randka czy wyjście do restauracji ze znajomymi. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać oxfordy na różne okazje, raczej nie decydujmy się na lakierki, które przeznaczone są wyraźnie na bardzo formalne wyjścia i wydarzenia. Pamiętajmy, że bardzo wiele zależy od całości naszego ubioru.
Oksfordy, wiedenki, balmorale – niezależnie od tego jak będziemy je nazywać, buty te zdecydowanie powinny znaleźć się w naszej szafie. Są niezwykle eleganckie, klasyczne i nadają się na wiele różnych okazji.