ABC Mody męskiej

Strój galowy

Strój galowy

Wyprasowane w kant białe koszule, nudne marynarki i cała sala gimnastyczna pełna ludzi wyglądających niemal tak samo. Kto z nas nie ma tego przed oczami? Komu z nas nie śni się to po nocach? Zwykle nie są to przyjemne sny, ponieważ szkolne akademie i apele najczęściej bywały nie tylko nudne, ale także przeraźliwie monotonne stylistycznie. Na szczęście współczesną modę można bardzo łatwo dopasować do szkolnych rygorów. Przeczytaj, o czym pamiętać, ale stworzyć modny i nowoczesny strój galowy.

Warto zrobić dobre wrażenie

Niezależnie od tego jak bardzo buntujemy się przeciwko konwenansom i sztywnym szkolnym zasadom, nie możemy zapominać, że nasza prezencja daje innym pierwsze, niesamowicie istotne, wrażenie na temat tego kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy. Dlatego nowoczesny strój galowy powinien być zindywidualizowany, ale jednocześnie elegancki. Jest to szczególnie istotne w momencie kiedy dopiero rozpoczynamy naukę w nowej szkole albo po raz pierwszy pojawiamy się na uczelni. Czy jest możliwość, żeby zachować dress code, a jednocześnie wyróżnić się z tłumu? Oczywiście!

Doskonały męski strój galowy

Pamiętajmy, że strój galowy to z definicji elegancki dress code, dlatego podczas szkolnych uroczystości warto odpuścić sobie kontrowersyjne ruchy w stylu elementów stroju casualowego lub  – co gorsza – sportowego. Definicja stroju galowego zawiera się w statucie każdej szkoły, jednak istnieje pewien sztywny zestaw cech wspólny dla wszystkich placówek. Tego typu dress code zakłada schludność i elegancki ubiór, który powinien charakteryzować się stonowanymi kolorami. W przypadku mężczyzny obowiązują więc takie elementy jak:

  • biała koszula – koniecznie z długim rękawem, raczej bez kieszonki na klatce piersiowej
  • klasyczne ciemne spodnie
  • opcjonalnie cały garnitur
  • klasyczne i eleganckie obuwie
Zobacz także:  Jak wybrać męskie buty trekkingowe?

Jak widać dress code jest stosunkowo sztywny i skonkretyzowany. Nie oznacza to jednak, że na oficjalnych szkolnych uroczystościach musimy wyglądać dokładnie tak samo jak cała reszta uczniów płci męskiej. Co prawda nie polecam przychodzenia na uroczyste przemówienie dyrektora w jaskrawokolorowym garniturze czy szortach. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby wyróżnić się z tłumu i przy okazji nie łamać konwencji.

Jak tego dokonać? Istnieje kilka szczegółów, które możemy zindywidualizować po to, aby podkreślić swój styl i sprawić, że strój galowy wcale nie będzie nudny. Najprostszym rozwiązaniem są ciekawe dodatki do garnituru. Możemy wyróżnić się z tłumu za pomocą oryginalnych spinek do mankietów, wyjątkowej poszetki lub ciekawej spinki do krawata (na przykład takiej z logiem szkoły). Możemy także z powodzeniem poeksperymentować z kolorem garnituru. Nie mam oczywiści na myśli szaleństw w stylu Liberace, a bardziej odejście od klasycznych szarości w stronę innych stonowanych odcieni. Ciekawym i akceptowalnym rozwiązaniem może okazać się garnitur w kolorze butelkowej zieleni lub bordo.

Jakich błędów nie popełniać

Na koniec trzeba koniecznie powiedzieć, o czym powinniśmy pamiętać, aby kompletnie nie zrujnować swojego stroju galowego. Istnieje kilka błędów, które kompletnie niszczą konwencję i nie pasują do dress codu, a które są popełniane przez młodych mężczyzn niemal nagminnie. O czym mówię?

Już to ustaliliśmy, ale powtórzę raz jeszcze – styl smart casual jest świetny, ale nie jest to strój galowy, także na tę okazję odłóżmy go do szafy.  Ponadto garnitur, który mamy na sobie powinien być dopasowany. Jeżeli mamy do dyspozycji jedynie ślubny strój naszego taty, który jest o dwa numery za duży, lepiej pozostańmy przy białej koszuli i klasycznych spodniach. Nasze buty powinny być czyste, a krawat nie powinien być identyczny jak poszetka. A przede wszystkim – fakt, że idziemy do szkoły nie oznacza, że musimy mieć na sobie plecak. Nie tym razem! Strój galowy obliguje nas raczej do wzięcia ze sobą torby, najlepiej takiej w kolorze butów.

Zobacz także:  O szelkach

Jak widać szkolne uroczystości mają swoje zasady, przy odrobinie wyobraźni możemy jednak z łatwością dostosować strój galowy do swojego indywidualnego stylu.

Rate this post
votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x